1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. WhatsApp 15 Mayıs’ta Ne Yapacak Hesaplar Silinecek mi ?

WhatsApp 15 Mayıs’ta Ne Yapacak Hesaplar Silinecek mi ?

WhatsApp 15 Mayıs'ta Ne Yapacak Hesaplar Silinecek mi ?

WhatsApp, gizlilik sözleşmesi kapsamında hesap silme işlemini gevşetti.

WhatsApp, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada uygulamaya dair anlaşmayı kabul ettikleri vakit hiçbir şeyi kaybetmeyeceklerine dair bil bilgi bulunuyordu. Bildiğiniz gibi 15 Mayıs tarihine kadar anlaşmayı kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarına erişimleri durdurularak silinecekti. Ancak şirket yaptığı yeni açıklamada şu ifadeyi kullandı; “Bu güncelleme nedeniyle 15 Mayıs’ta hiç kimsenin hesabı silinmeyecek veya WhatsApp kullanımı etkilenmeyecek.”

Bu ifadeler yeni olarak dikkat çekiyor açıkçası. Daha önce WhatsApp, Şubat ayında olan anlaşmanın son kabul tarihini Mayıs ayına çekmiş o zaman ise şu ifadelere yer vermişti:

“Geçerlilik tarihini 15 Mayıs’a kadar uzattık. O zamana kadar kabul etmezseniz, WhatsApp hesabınızı silmeyecek. Ancak, kabul edene kadar WhatsApp’ın tam işlevselliğine sahip olmayacaksınız. Kısa bir süre için arama ve bildirimler alabileceksiniz, ancak uygulamadan mesaj okuyamayacak veya mesaj gönderemeyeceksiniz.”

WhatsApp, yeni politika kabul etme süresini bir nevi uzatmış olsa da aslında yeni politikanın hayata geçiş sürecini iptal etmiyor bunun altını çizmek gerek. Şirkete ve bu planlara yönelik bilgisi olan kaynaklar tarafından da dillendiriliyor bu durum.

Uygulamanın yeni kullanıcıları ve politikayı kabul etmiş kişiler için 15 Mayıs’dan sonra yeni politika hayata geçecek. İşte kilit nokta burada politikayı kabul etmeyen kişilerin uygulama kullanımına yönelik herhangi bir işlem yapılmayacak yani hesap silinmesi gibi işlemlerle karşılaşmayacaklar. Ancak politikanın kabulünü gerçekleştirmezseniz WhatsApp size bunu hatırlatacak.

Birkaç hafta süreyle bu uyarıyı kapatabilme imkânına sahip olsanız da, daha sonra bu işlemi yapamayacağınızı üzülerek belirtmek gerek çünkü bahsi geçen hatırlatma kalıcı olarak ekranınızda yer almaya başlayacak. Daha üzücüsü de hatırlatma kalıcı hale geldiğinde uygulamaya yönelik işlevlerinizde kısıtlanmış olacak.

Politikayı kabul etmeyen kullanıcılar gelen aramaları cevaplayabilecekken, mesajları ise bildirimler aracılığıyla hızlı yanıtlamayla yanıtlayabilecekler. İşte politikayı kabul etmeyen kullanıcılar için en alıcı nokta bura sohbet listenize artı ulaşamayacaksınız. 120 günlük sürenin sonunda ise anlaşmayı hâlâ kabul etmeyen hesaplar tamamen silinecek.

Yorum Yap