1. Ana Sayfa
  2. Nedir ?
  3. VDSL Nedir, Ne Anlama Gelir ?

VDSL Nedir, Ne Anlama Gelir ?

VDSL Nedir, Ne Anlama Gelir ?
VDSL bakır kablolar ile santrale yakın mesafede bulunan abonelere yüksek bant genişliği sunan bir internet teknolojisidir.

VDSL teknolojisi tıpkı ADSL’de olduğu gibi bakır kabolar aracılığı ile internet hizmeti sağlamaktadır. Faket VDSL teknolojisi diğerlerine göre 100 Mbps oranında bir bant genişliği sağlar. İnternet aboneliği için eğerki santrale yakın bir mesafede bulunuyorsanız VDSL hizmetinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Günümüz teknolojilerinde VDSL’den daha hızlı internet teknolojileride bulunmaktadır buna fiber optik kablo ile iletim sağlayan fiber interneti örnek göstermek mümkün.

VDSL teknolojisinde modemlerde farklılık gösterir mevcut bir ADSL hizmeti için kullandığınız modemi bu teknoloji için kullanmanız mümkün değil, bu noktada VDSL hizmeti için uyumlu bir modem sahibi olmanız gerekir. Modemlerin farkı burada öne çıkmakta, mevcut ADSL bir modem ile 16 Mbps hız alınabiliyorken VDSL modem ile 16 Mbps’den çok daha yüksek hızlara ulaşmanız olanaklı hale gelir.

İşte burada dikkat edilmesi gereken diğer hususlarda, tercih ettiğiniz bilgisayarın durumu, telefon hattınızın kalitesi, mevcut santralinizin yoğunluğu ve yakınlığıyla uzaklığını bir etken olarak göstermek mümkün.

VDSL ve ADSL Arsındaki Fark Nedir ?

İki bağlantı türünün arasındaki fark VDSL teknolojisinin hızlı olması. ADSL ve VDSL teknolojisinde aynı bakır kablolar kullanılmasına rağmen VDSL 100 Mbps’ye kadar yükselebilen bir bant genişliği imkanı sunar.

Yorum Yap

Yorum Yap