Switch Nedir, Ne Anlama Gelir ?

 Switch Nedir, Ne Anlama Gelir ?
Okunuyor Switch Nedir, Ne Anlama Gelir ?

Switch teknolojisi kısaca “anahtarlamalı veri iletimi gerçekleştiren cihaz” olarak tanımlanabilir.

Anahtar cihaz olarak tanımlanan switch, veriyi gönderen cihazla alan cihaz arasında bir yol kurarak iletişim gerçekleştirir. Switch cihazı MAC adresleri tablosu yardımıyla portlarına bağlı olan cihazların MAC adreslerini bilirler verleri ilgili port aracılığıyla alıcı cihazlara iletebilirler.

Switch teknolojisinin kullanıldığı bir ağda göndericiler veriyi switch’e iletmektedir. Switch gelen veri içerisinde alıcı bilgisini MAC adresleri tablosundan inceleyerek ardından ilgili port yardımıyla alıcıya teslim eder. Switch, üzerinde alıcının herhangi bir MAC adresi bulunmuyorsa veri tüm portlara gönderilebilmektedir.

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen switch’lerde portlar RJ45 konnektörlerle uyum sağlamaktadır. Aynı zamanda switch yardımıyla sağlanan ağ bağlantılarında çift burgulu kablolar kullanılabilir.

Switch cihazı bant genişliğini ağda yer alan tüm cihazlara atamaktadır. Bunu şöyle kısaca özetleyebiliriz switch’e gelen 100 Mbps bir bant genişliği varsa bağlı olan her cihazın  bant genişliğide eşittir.

Yorum Yap
Yazı Ekle