Router Nedir, Ne İşe Yarar ?

 Router Nedir, Ne İşe Yarar ?
Okunuyor Router Nedir, Ne İşe Yarar ?

“Yönlendirici” anlamına gelen router, birden fazla ağ arasındaki bağlantıyı sağlayan cihaza denir.

Router cihazı bilgisayarlar ve ağlar arasında yapılacak olan veri aktarımının sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Router cihazı, bağlandığı cihazlara ve ağlara IP adresi ataması işlemini gerçekleştirir. Bu cihazları kablolu, kablosuz olarak kullanmak mümkün hale gelmiştir günümüz teknolojisinde.

Router Cihazı Neden Kullanılır ?

Kısacası router cihazı internet opretatörünüz tarafından sizlere sağlanan internet hizmetini cihazlarınızda kullanabilmenizi sağlar.

Router Cihazı Nasıl Çalışmaktadır ?

Router cihazını aslında bir bilgisayara benzetebiliriz, böyle bir benzetmede bulunmamızın nedeni içerisinde işlemci ve belleğe yer vermesidir. Bu işlemci ve bellek yardımıyla router cihazı sizin IP adresinizi ayrıştırmak suretiyle internet bağlantısını sağlayacak olan cihazlara bağlanmak için IP adresi sağlar. Her birimizin aslında nasıl bir kimliği bulunuyorsa internet ortamında internet erişimine olanak veren her cihazın da bir kimliğe sahip olması gerekiyor. Router cihazları da aslında bizlerin bu kimliğe sahip olmamıza bir nevi yardımcı olduğunu söylemek mümkün.

Router Çeşitleri Nelerdir ?

Router cihazı çeşitlerini iki başlık altında inceleyebiliriz;

Erişim Noktası (Access Point): Erişim noktası yani Access Point adını vediğimiz bu cihaz  modem ve router aracılığıyla verilen interneti ev, kafe gibi ortamlarda ki kullanıcıya ulaştırmada kullanılır. Cihazın veri trafiğini kontrol etme gibi bir yetkisi bulunmaz, bunun için router cihazına bağlanılmazı şarttır.

Tekrarlayıcı (Repeater): Tekrarlayıcı repeater adıyla bilinir, görevi aldığı kablosuz internet sinyalini tekrarlayarak geniş alanlara yayar. Çalışma mantığı kablosuz bağlantıya yöneliktir.

Router ve Modem Arasındaki Farklar Nedir ?

  • Router sadece ağları birbirine bağlamakla yükümlü bir cihazdır. Modem ise bu noktada tek nbaşına internet erişimini sağlar.
  • Routerin internete bağlanması içinde bir modeme mutlaka gereksinim bulunur.
  • Router cihazları bağlandıkları cihaza farklı bir IP adresi atamış olsalar dahi modeme atanan IP adresi kullanılmaktadır.
  • Modemler ağda yer alan cihazları birbirine bağlamaz, ancak bazı modemlerde router özelliği de yer almakta.

Yorum Yap
Yazı Ekle