ADSL Nedir, Ne Anlama Gelir ?

 ADSL Nedir, Ne Anlama Gelir ?
Okunuyor ADSL Nedir, Ne Anlama Gelir ?

Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltışmış halidir.

ADSL‘i dilimize çevirdiğimizde “Asimetrik Sayısal Abone Hattı” gibi bir anlama karşılık gelmektedir. ADSL alt yapısında bakir kabloları barındıran ve veri aktarımına olanak sağlayan bir internet teknolojisidir. Telefon hatlarının çalışabildiği bir bakır kablo çifti üzerinden veri aktarımı yapan ADSL santrale kısa mesafelerde kullanıldığında verimi artmaktadır. Bu internet teknolojisi santrale yakınlık ve uzaklık yapısına göre kullanıcılara 16 Mbps oranına kadar bant genişliği sağlamaktadır.

ADSL ve VDSL Arasındaki Fark Nelerdir ?

VDSL ve ADSL olmak üzere her iki internet teknolojisinde de internet hizmetleri bakır kablo üzerinden sağlanmaktadır. Fakat VDSL teknolojisinin sağladığı farkı bant genişliği konusundadır. Bu teknoloji kullanıcıya teorik anlamda 100 Mbps oranına kadar çıkabilen bir bant genişliği imkanı verir. Böylesine büyük bir bant genişliği aynı zamanda hızlı bir internete sahip olmak demektir.

VDSL ve ADSL teknolojileri modemleri açısından da birtakım farklılıklar barındırmaktadır. VDSL teknolojisinden yararlanmak isteyen kullanıcı bu teknolojiyi destekleyen bir modeme kesinlikle sahip olmalıdır.

Yorum Yap
Yazı Ekle