1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Starlink’in Uydu ve Kullanıcı Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Starlink’in Uydu ve Kullanıcı Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Starlink'in Uydu ve Kullanıcı Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Starlink uydularının ve kullanıcılarının sayısı sürekli artmaya devam ediyor.

Elon Musk‘un uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, gerçekleştirdiği projelerle son yıllarda dikkatleri üstüne çekmeye devam ediyor. Şirketin aslında insanlar nezdinde en çok dikkat çeken projelerinden birisi tartışmasız Starlink uydu ağı projesi. Bu projeyle şirket dünyanın dört bir yanına uydular vasıtasıyla internet hizmeti sunmayı planlıyor. Ayrıca kısa süre öncesinde de, internet hizmetini dünyanın çeşitli noktalarında bulunan abonelerine ulaştırmayı başardı.

Mevcut istatistikler Starlink, projesinin abone sayısının her geçen gün arttığını gösteriyor. Şirketin açıklamalarına göre proje şimdiden dünya genelinde 10 binden fazla aboneye ulaşmayı başardı. Starlink, projesi şimdilik ABD, İngiltere ve Kanada da bulunan kullanıcılara beta olarak sunuluyor.

Starlink beta sürecinde olmasına karşın kullanıcı noktasında oldukça büyük bir ilgi görüyor. Ortalama internet hızlarının 100/20 Mbps ve üzerinde olduğunu belirten şirket “Starlink’in performansı teorik ve deneysel bir şey değil. Bugün ABD ve ABD dışında 10 binin üzerinde abone Starlink servisini kullanıyor.” açıklamasında bulundu. Hizmetin gelişmiş ülkelerin kırsal bölgelerinde oldukça ilgi göreceği şimdiden aşikar.

SpaceX, kürsel internet hizmeti daha da kullanıcılar arasında yaygınlaştırılması adına şirket ağına yeni uydular eklemeye devam ediyor. Uyduların sayısı ne kadar artarsa, internet hizmetinin kapsama alanı da artmış olacak. Son olarak Starlink-18 göreviyle birlikte şirketin aktif uydu sayısı 1000’i geçti.

Yazar Hakkında

Bir Uluslararası İlişkiler öğrencisi aynı zamanda teknoloji meraklısı zaman zaman kodlarla haşır neşir olduğu olur. :)

Yorum Yap