1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SpaceX İnsanlı Fırlatmayı Başarıyla Gerçekleştirdi

SpaceX İnsanlı Fırlatmayı Başarıyla Gerçekleştirdi

featured

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi.

İlk olarak 27 Mayıs’ta planlanan fırlatma işlemi olumsuz hava koşulları sebebiyetiyle gerçekleştirilememiş ertelenmişti. ABD tarihi boyunca ilk kez özel şirket aracılığıyla uzaya insan yollamak amacıyla roket fırlatıldı. SpaceX, resmen dün yerel saat ile 15.22’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Üssü’nden Crew Dragon isimli uzay aracını iki astronot ile başarılı bir şekilde fırlattı.

SpaceX, gerçekleştirdiği bu başarılı fırlatma ile uzaya ilk kez insanlı uzak gerçekleştirirken, tarih boyunca uzaya ilk defa özel bir şirket tarafından insan yollandı. Fırlatılan uzay aracı Crew Dragon, isimli uzay aracı Robert Behnken ve Douglas Hurley isimli astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’e ulaştıracak.

Astronotlar başarılı bir şekilde ISS’e ulaştığı zaman, NASA Rusya’ya ödediği astronot başına 85 milyon dolar’lık masrafdan kurtulmuş olacak. NASA, 2011’den bu yana insanlı uçuş projelerini askıya almıştı. Astronotlarını uzay istasyonuna Rusya’ya ait Soyuz uzay aracıyla göndermekteydi.

Yorum Yap