1. Ana Sayfa
  2. Nedir ?
  3. SSL Sertifikası Nedir, Ne Amaçla Kullanılır ?

SSL Sertifikası Nedir, Ne Amaçla Kullanılır ?

SSL Sertifikası Nedir, Ne Amaçla Kullanılır ?

İngilizce’de “Secure Socket Layer” terimi kısaltılarak, “SSL” şeklinde isimlendirilmektedir.

SSL dilimize ise “Güvenli Giriş Katmanı” olarak çevirilebilir. SSL, web tarayıcılarının ve bağlandığımız sunucuların birlikte kullandığı bir teknolojidir. Sunucu tarafında bir “Private Key” adı verilen anahtar çalışmaktadır. Web Tarayıcı yani “browser” tarafında ise “Public Key” adını verdiğimiz bir şifreleme teknolojisi çalışır. Bu anahtarlar üzerinden şifrelenmiş verilerin iletimi sağlanır. SSL teknolojisi kullanan bir internet sitesine ulaşmak istediğiniz zaman girdiğiniz veriler şifrelenerek sitenin sunucusuna gönderilir. İnternetteki güvenliğiniz bu işlem sayesinde arttırılmış olur.

SSL Sertifikası kullanılırken, kullanmış olduğunuz tarayıcının SSL protokolünü desteklemesi gerekmektedir. Günümüzdeki tüm tarayıcılar neredeyse SSL teknolojisini desteklemektedir.

SSL’in Amacı Nedir ?

SSL kullanımının amaçlarının başında sizlerin güvenliğini sağlamak gelmektedir. Yani bunu aslında veri gizliliğini korumak olarakta adlandırabiliriz. Günümüz internet dünyasında internetten alışveriş hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Bu noktada e-ticaret sitelerinde, alışveriş sırasında girdiğiniz kişisel bilgileriniz ve kart bilgilerinizin korunması son derece önemlidir.

Herhangi bir banka artık SSL sertifikası bulunmayan web sitelere ödeme ekranı desteği sağlamamaktadır. Bir site aracılığıyla satış yapıyorsanız ve SSL sertifikanız yoksa bu desteği alamayacağınız aşikar. Bu noktada kredi kartı veyahut banka kartı ile ödeme alabilmek için bile bir SSL sertifikasına sahip olmanız şart.

Yorum Yap