Sony PlayStation 5’i Tanıttı Fiyatı ve Özellikleri Neler ?

 Sony PlayStation 5’i Tanıttı Fiyatı ve Özellikleri Neler ?
Okunuyor Sony PlayStation 5’i Tanıttı Fiyatı ve Özellikleri Neler ?
Sony oyuncuların uzun zamandır beklediği yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i tanıttı.

Sony’nin tanıtım etkinliğinde kimsenin tahmin edemeyeceği bir gelişme yaşandı. Herkes oyun konsoluna yönelik mevcut oyunlara odaklanmışken Sony yeni nesil oyun konsolunu ortaya koydu. Sony, şimdiye kadar konsola dair sadece DualSense kontrolcüsünü ve donanım özelliklerini açıklamıştı. Şirket yeni konsolda çift renkli bir tasarım anlayışı ortaya koymuş. Cihazın orta bölümünde siyah detaylar görmekteyiz, dış tarafında ise parlak bir beyaz renk tercih edilmiş.

Tanıtım görsellerine baktığımızda cihazı dik görmekteyiz ancak şirket konsolun hem dik, hem de yatay konumlandırılabileceğini belirtti. Sony konsol ile birlikte PlayStation 5 ile uyumlu Pulse 3D kablosuz kulaklık, HD kamera, uzaktan medya kumandası, DualSense için bir stand ve birtakım aksesuarları da tanıttı. Sony konsolun iki modelini tanıttı neden iki model diye düşünecek olursanız bunlardan birisi standart disk girişi ile gelen model diğeri ise “Digital Edition” olarak adlandırılan model, bu model disk girişinden yoksun bir şekilde oyuncuların beğenisine sunulacak.

Sony, aynı zamanda etkinlikte PlayStation 5’in yeni oyunlarınıda tanıttı. Lansmanda 20’den fazla oyun tanıtımı yapılırken, dikkat çeken oyunların başında NBA 2K21, Hitman, Horizon Zero Down, Grand Turisomo 7, Spiderman Miles Morale gibi oyunlar geliyor.

PlayStation 5’in Özellikleri

Sony, mart ayı içerisinde gerçekleştirdiği etkinlikte konsolun özelliklerine dair detaylar vermişti. PlayStation 5, 8 çekirdekli 3.5 GHz hızında çalışan AMD Zen 2 işlemcisinden güç alıyor. Cihazın grafik tarafında AMD’nin geliştirdiği RDNA 2 mimarisi bulunuyor. PlayStation 5, öncei  versiyonlarına göre oldukça hızlı çalışacak, dahili depolama birimi 825 GB SSD olacak, NVMe slotu ile aynı zamanda arttırılabilir bir hafızaya sahip. 16 GB GDDR6 / 258 Bit RAM’ı bulunan cihaz bellek tarafında oldukça güçlü bir görünüm çiziyor.

PlayStation 5’in Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Sony, cihazı tüm yönleriyle tasarımsal olarak şu an resmen tanıttı, yani detaylarını ortaya koydu diyebiliriz. Şirket, henüz konsolun çıkış tarihi ve fiyatı konusunda net bir açıklama getirmedi.

Yorum Yap
Yazı Ekle