1. Ana Sayfa
  2. Nedir ?
  3. Semantik SEO Nedir, Ne İşe Yarar ?

Semantik SEO Nedir, Ne İşe Yarar ?

Semantik SEO Nedir, Ne İşe Yarar ?

Semantik SEO, Nedir? dediğimiz zaman oldukça merak edilen bir olgudur.

Semantik SEO Nedir ?

Arama motorları anahtar kelimeleri eşleştirmeden, sorgunun içeriğini ve amacını anlamaya yönelir. Bu suretle karşımıza alakalı sonuçlar sunar bu durum bizim karşımıza Semantik SEO kavramını çıkarmıştır.

Arama algoritmaları bu noktada kullanıcıların aslında ne anlatmaya çalıştığına yönelir.

Günümüzde Semantik SEO tekniği en yeni teknikler arasında gösterilir. Kullanıcıların ne aradığını ve yanıtım başka hangi soruları düşünerek içeriği oluşturmaktır.

Bir bakıma “anlamsal seo” olarak da ifade edilen bu kavram aslına bakarsanız 2003 yılından bu yana hayatımızda yer edinmiştir. Yani içeriğinize bu SEO yöntemi kapsamında anlamsal ifadeler eklemeniz gerekir.

Semantik SEO’nun Önemi Nedir ?

Mevcut içeriğinizde sadece kullanıcının sorduğu sorguya yönelmez Semantik SEO, yani kabaca konuya sorulabilecek başka soruları da cevaplayabilir. Bu yöntemin amacında ise sitenizin inşalar arama sorgusu gerçekleştirdiğinde daha üst sıralarda yer almasını olanaklı hale getirir.

Semantik SEO aynı zamanda anahtar kelime sıralaması almanıza bir bakıma olanak sağlar. Bu sıralamalarda en iyi sonuçları elde edebilmek için arama motorlarının sağladığı algoritma güncellemelerine dikkat etmelisiniz.

Semantik SEO’da Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ?

  • Semantik SEO’ya başlarken öncelikle anahtar kelime araştırması tam anlamıyla gerçekleştirilmelidir.
  • Anahtar kelime araştırmaları içeriğinizin rekabeti için önemli bir etmen olarak ortaya çıkıyor.

Google bir nevi artık sizlere Semantik SEO’yu kullanabilmeniz adına tüyolar veriyor. Örnek olarak arama işlemi gerçekleştirdiğinizde “Kullanıcılar Bunları da Aradı”, “Bunları da Sordu” alanlarını sayfanın alt kısmındaki aramalarda veriyor.

Bahsi geçen bölümler aslında sizlerin belirlediğiniz anahtar kelimenizle ilgili arama kelimesini oluşturacağınız içeriklerde kullanmanız adına bir ipucu olarak görülebilir.

Sonucunda okurların ilgisini çekebilecek anahtar kelimenin yanında soruları yanıtlayan içerikleri oluşturarak insanların sayfalarınızda daha fazla uzun kalmasını sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelime analizi, araştırması gerçekleştirirken trendleri kesinlikle takip etmelisiniz, yani insanların o kelimeyi neden aradığını ve sorunun çözümüne yönelik neyi irdelediklerini analiz edip anlamalısınız.

Özenli bir içerik hazırlandığında Google sizleri bazen ödüllendirme yoluna gidebiliyor. Google bizi nasıl ödüllendirebilir derseniz “Snippet” ler öne çıkıyor. Rank Zero ismiyle adlandırılan sonuç sayfasında sizi 1.sıraya yerleştirerek ödüllendiriyor dememiz daha doğru olur. Bu konuma gelmeniz sizin trafiğinizi müthiş derecede arttırabilir bunu da atlamayalım.

Semantik SEO Araçları Nelerdir ?

Semantik SEO, açısından sizlere yardımcı olacak birbirinden güzel mükemmel araçlar bulunmaktadır. Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini bulabileceğiniz SEO araçları aşağıdaki gibidir:

  • Google Anahtar Kelime Planlama Aracı,
  • Google Trends,
  • Ahref’s,
  • Semrush

En sık ve en çok kullanılanlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum Yap