Pfizer ve BioNTech’in Geliştirdiği COVID-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

 Pfizer ve BioNTech’in Geliştirdiği COVID-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu
Okunuyor Pfizer ve BioNTech’in Geliştirdiği COVID-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Pfizer ve BioNTech firmalarının ortaklığında geliştirilen COVID-19 aşısının fiyatı belli oldu.

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi BionTech’in ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda %90 etkili COVID-19 aşısı geliştirildi. Pfizer, 43 bin kişinin katılım sağladığı faz 3 çalışmasında aşının %90 oranında bir etki sağladığını açıkladı.

Pfizer’in açıklamasından sonra gözler aşının geliştirildiği şirketlere kaydı. BioNTech’in hisseleri yükseldi ve şirketin yöneticileri Almanya’nın en zengin 100 insanı arasına girmeyi başardı. Bu haberlerden ziyade insanların merak ettiği tek soru ise çıkacak aşının fiyatı.

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği COVID-19 aşısının fiyatı netlik kazandı. Yapılan açıklamayla birlikte aşının fiyatı ABD ile gerçekleştirilen anlaşmaya göre doz başına 19,5 dolar yani 159 TL’lik bir fiyat bandında olacak.

Pfizer, geçtiğimiz aylarda Amerika ile aşıya yönelik 1,95 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atmıştı. Aşının Amerika’da 19,5 dolarlık bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor. İki doz şekline uygulanacak aşı, bundan ötürü iki doz olarak satılacak.

Yorum Yap
Yazı Ekle