Koronavirüs (COVID-19) Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Anlaşılır ?

 Koronavirüs (COVID-19) Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Anlaşılır ?
Okunuyor Koronavirüs (COVID-19) Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Anlaşılır ?

Ülkemizde ve dünyada vakaların yükselmesiyle birlikte merak konusundan birisi virüsün belirtileri oldu.

14 günlük bir kuluçka süresi bulunan virüsün bazen belirtileri hiç ortaya çıkmayabiliyor. Ancak virüsü kapan kişi taşıyıcı konumda hastalığı çevresindekilere yaymaya devam ediyor. ABD’de gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, yeni korona virüs belirtileri ortaya çıktı.

Koronavirüsün Belirtileri Nelerdir ?

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi mevcut korona virüsünün septomlarına 6 madde daha ilave etti.  Koronavirüsün belirtileri yalnızca ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak halk arasında bilinen genel geçer bir gerçek vardı. Ancak bunlara 6 madde daha ilave edildi.

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezinin belirlediği semptomlar listesi:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes Darlığı ve Bununla Beraber Nefes Alma Güçlüğü
  • Üşüme
  • Üşümeyle Birlikte Gelen Tekrar Eden Titreme
  • Kas Ağırısı
  • Boğaz Ağrısı
  • Tat ve Koku Kaybı
Koronavirüsün Belirti Süreci Nasıl ?

1-3. GÜN : Soğuk algınlığı ve gribi andıran belirtliler ortaya çıkmaya başlar. Bu semptomlarla birlikte hafif ateş ve boğaz ağırısı görülüyor kişinin bağışıklığının zayıf olması durumunda mide bulantısıyla birlikte ishalde baş gösteriyor.

4.GÜN : Bu evrede boğaz ağrısı şiddetlenir. Ses boğuklaşmaya başlar, buna bağlı olarak yeme içmede zorluk yaşanabilir. Hafif baş ağırısının yanında ishalde olabilir.

5.GÜN : Boğaz ağrısı ciddi mânada şiddetlenmeye başlar. Yeme ve içme zor ve ağırılı hale gelebilir. Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek istediğinizde bu sancılı olabilir. Eklem ağrıları görülür.

6.GÜN : Kuru öksürüğün yanında boğaz ağrısı şiddetlenir yutkunamama gibi şikayetler baş gösterir. Şiddetli bitkinlik/halsizlik başlar, mide bulantısı buna eşlik edebilir. Zaman zaman nefes almakta zorluklar yaşanır. İshal ve kusma şiddetlenir.

7.GÜN : Ateş 38 dereceye yükselir. Buna ek olarak öksürük ve balgam baş gösterir. Vücut ve baş ağrılarının yanında kusma çok şiddetli olur.

8.GÜN :  Soluk alıp vermek oldukça güçleşir. Göğüs bölgesi çok ağır olarak hissedilmeye başlanır. Öküsürüğün yanında baş ve eklem ağrıları son derece artmaya başlar. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üstünde seyreder.

9.GÜN : Tüm belirtiler şiddetli bir biçimde artar. Yüz ve dudaklarda bir mavileşme görülür. Öksürük, balgam şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarının yanında kusmada ciddi anlamda şiddetli hale gelmektedir.

Lütfen tüm bu belirtileri ve semptomları gösteriyorsanız maskenizi takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yap
Yazı Ekle