1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Pavel Durov Telegram’ın Güvenliği Hakkında Konuştu!

Pavel Durov Telegram’ın Güvenliği Hakkında Konuştu!

Pavel Durov Telegram'ın Güvenliği Hakkında Konuştu!

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov uygulama hakkında açıklamalar yaptı.

Durov, uygulamanın açık kaynak koduyla yazıldığını ve bu nedenle verileri aldığını herkesin görebileceğini söyledi. Ayrıca Telegram‘ın, Rusya hükümetiyle herhangi bir kullanıcı verisi paylaşımına girmediğini dile getirdi.

WhatsApp‘ın yeni politikaları kullanıcıları son zamanlarda endişeye sevk etti aslında bir bakıma, sonucunda BiP, Telegram ve Signal gibi uygulamalar yükselişe geçti. Telegram‘ın kurucusu Pavel Durov bir blog yazısında Facebook‘u kullanıcı veri tabanına saygı göstermediği gerekçesiyle eleştirdi.

Pavel Durov, uygulamanın neredeyse 500 milyonluk bir kullanıcıya yaklaştığını ve WhatsApp‘ın doğal olarak bir rakibi olacağından bahsederken, Facebook’u “gizli pazarlama” yapmakla suçladı. Durov, “Wikipedia editörleri son zamanlarda WhatsApp Wikipedia makalesine önyargılı biligler ekleyen çok sayıda ücretli botu açığa çıkardı.”

Pavel Durov’a göre Telegram güvenli mi ?

Durov, Telegram’ın 2013 yılından bu yana açık kaynaklı olduğundan ve uygulamanın şifrelenmesinin güvenlik uzmanları aracılığıyla defalarca kontrol edildiğini söyledi:

“Telegram, hem iOS hem de Android için doğrulanabilir yapılara sahip dünyadaki tek mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ise kodlarını kasıtlı olarak gizliyor, bu da şifreleme ve gizlilikleri doğrulamayı imkansız hale getiriyor.”

Durov, Telegram‘ın pazarlama işlemi için kaynak ayırmadığını söylüyor. İnsanların en iyiyi seçecek kadar akıllı olduklarını belirten Pavel, “Telegram’daki her sohbet tanıtım gününden bu yana şifrelenmiştir. Uçtan uca sohbetlerinizi bulut depolama olarak saklıyoruz.”

Yorum Yap