1. Ana Sayfa
  2. Nedir ?
  3. Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılmaktadır Detaylar ?

Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılmaktadır Detaylar ?

Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılmaktadır ?

Kripto para madenciliği son zamanlarda oldukça popüler hale geldi.

Bitcoin’in 2009 yılında hayatımıza girmesinin ardından doğal olarak kripto para madenciliği de hayatımıza girerek bir yer edindi.

Bu kavramı açmak gerekirse kripto para madenciliği, kripto para birimlerini ödül olarak almak için bilgisayarların kullanılması yoluyla karmaşık kriptografik denklemlerin çözülmesine dayanır. Denklemlerin çözüm işlemini gerçekleştirirken de bilgisayarın kaynakları madenciliğin türünü belirlemede önemlidir.

Günümüz kripto para madenciliğinde GPU ve grafik kartı işleme birimi iler rahatlıkla kripto para madenciliği yapılabilmektedir. Bu işlemi herkes yapabilir ancak elektrik vb. masraflar gereği bazı insanların oldukça bu işlem boyunu aşabilmektedir. Genellikle Çin’de fazlaca yapılmaktadır.

Kripto para madenciliğinde önemli bir nokta bulunmaktadır. Buna değinmek gerekirse kripto para birimi işlemleri bir blok zincire kaydedilir. Blok zinciri merkezi bir varlığa bağlı olmamakla birlikte topluluk tarafından sürdürülen bir veritabanıdır.

Bir Blok Zinciri Nasıl Oluşur ?

Kripto para madenciliğinde “blok” adı verilen bir veri yığını bulunmaktadır. Bu blok veri tabanına eklenecek bazı veriler ve zincirde kendisinden önceki bloğun kimliğini içermektedir.

Kendisinden önce bulunan bloğun kimliğini dahil etmek suretiyle, her blok kendisinden önceki bloğa zincirlenerek bağlanır.

Mevcut bir blok zincirine yeni blok eklemek adına öncelikle bloğun verilerini şifrelemek için bir hesaplama bulmacası çözülmesi gerekir. İşte, burada önemli olan madenciliğin bu bulmacayı çözmesidir.

Bloğu şifreleyen ve bunu internette paylaşmayı güvenli hale getirebilecek ilk madenci çalışmaları dolayısıyla Bitcoin ile ödüllendirilmektedir. Ödülü kazanan kişi sonuçlarını şifrelemenin güvenli olduğu ve işin tamamlandığını tüm madencilere duyurur. Bu işleme ise “iş kanıtı (proof of work)” adı verilmektedir.

Kazanan kişi yine diğer madenciler tarafından onaylandıktan sonra, yeni bloğu mevcut dizine dahil etmektedir.

Madencilik Havuzu Nedir, Ne Anlama Gelir ?

Kripto para madenciliği yapan çoğu kişi kendi kendine blok çıkarabilmek adına ekipmanlara sahip değillerdir. Bu yüzden madencilik havuzlarına katılım sağlayarak kâr elde etmek isterler.

Havuzlar madencilerin, madencilik güçlerini birleştirmelerine yani bir anlamda bir araya getirmelerine ve kazançlarını bölmelerini sağlar. Havuza üye kişiler ödülün havuzun toplam madencilik gücüne katkılarına eşit bir şekildeki kısmını alırlar.

Kripto Para Madenciliği İçin Hangi Bilgisayar Kullanılır ?

Daha önce değindiğimiz gibi günümüzde çoğu bilgisayar Bitcoin madenciliği yapabilir. Ancak kâr etmek adına her zaman bu uygun olmayabilir yani bunu verimli değil demek daha doğru olur. Ucuz elektrik maliyetine sahip olanlar ve yüksek madencilik yoğunluğunu bünyesinde bulunduranlar her zaman şanslıdır.

1.GPU Madenciliği

Dediğimiz gibi neredeyse her bilgisayar kripto para madenciliğini yapabilir. Ancak işlem gücü yüksek bilgisayarlar her zaman bir adım öndedir. Günümüz modern bilgisayarlarında CPU ve GPU bulunmakta bildiğiniz gibi. CPU bilgisayarın beyin görevini görür işlevlerini yerine getirirken, GPU ise madencilik için en önemli unsurlardan biridir.

2.ASIC Bilgisayar

Kripto para madenciliğinin gelişmesi bazı şirketlerin bu alana yönelik özel bilgisayar üretmelerine neden oldu. Tabii ki doğal olarak bunlar satışa açılarak bu makinalardan kâr elde edilmeye başlandı.

ASIC adı verilen bilgisayar resmen çiftlik madenciliği yapılmaya başlandı.

ASIC ve GPU Madenciliği Arasındaki Farklar

ASIC bilgisayarları sadece kripto para madenciliği işleminde kullanabilirsiniz onun haricinde bu bilgisayar size hiçbir işlev sağlamayacaktır. Ne kadar GPU’ya göre bu bilgisayarlarla madencilik yapmak riskler taşısa da ona göre uygun maliyetli olduğunu söylememiz doğru olacaktır.

Bitcoin başta olmak üzere blok zincirlerin çoğunda ASIC bilgisayarların imzası bulunmaktadır.

Kripto Para Madenciliği Mantıklı mı ?

Elinizde eğer ki modern bir GPU bulunduruyor ve bunun yanında modern bir bilgisayara da sahipseniz kripto para madenciliği için bilgisayarınızı kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

ASIC madenciliği ise her kullanıcı için uygun değildir tabiri caizse bu farklı bir kulvar. Çin’deki gibi elektrik gücünü ucuza almıyorsanız sizin için mantıklı bir seçim olmayacaktır.

Kripto Para Madenciliği Sıkça Sorulan Sorular

Ethereum Mining Nedir, Nasıl Yapılabilir ?

Ethereum adında bir blok zinciri bulunmaktadır. Bu kripto para birimiyle yapılan tüm işlemlerin madenciler tarafından doğrulanması gerekiyor. Yani şöyle açıklayalım bundan sebep birisine gönderdiğiniz Ethereum’un karşı tarafa gitme süresi bazen uzayabilir. İşlem doğrulanarak Ethereum blok zincirinin içine yerleştirilmelidir.

Mevcut işlemlerin geçerli olduğundan emin olunması açısından madenciler karmaşık matematik denklemleri çözerler. Diğer taraftan bir başka madenciler bu sayının doğruluğunu teyit ederler eğer ki %51’lik bir kısmı doğru olduğunu kabul ederse, blok zincirine yeni bir blok eklenir. Bu blok doğrulanmış olan işlemleri içerdiği gibi numarayı bulan madencileri ödüllendirilir. Ardından blok devam eder madenciler başka bir işlem bloğunu çözmek  adına matematiksel problem çözmek için kollarını sıvarlar.

Ethereum madenciliği yapmak için seçenekler:

  • Tek başına madencilik,
  • Pool mining,
  • Bulut madenciliği hizmetlerinden yararlanma

Kripto Para Madenciliği Türkiye’de Yasal mı ?

Kripto para madenciliği ülkemizde yasal haldedir. Dünya çapında yasak olan yerlerde bulunmaktadır.

Kripto Para Madenciliğiyle Ne Kadar Kazanılır ?

Bitcoin’in ödül yapısı her dört yılda bir olmak kaydıyla yarıya inmekte. Bunun yanında büyük madencilik çiftlikleri vb. devasa dizler oluşturanlar küçük madencileri altlarında bırakarak rekabeti zorlaştırmaktadır.

Kâr etmekten önce kripto para madenciliğinde kesinlikle ve kesinlikle kurulum maliyetlerinizi ciddi anlamda hesaplamalısınız. Bir kurulum yapmanız gerektiğinde ciddi anlamda güç sarfiyatı gerçekleştireceğinizi gözünüzden çıkarmayın bu demek oluyor ki  ciddi anlamda elektrik faturası gelecek.

Daha az güç harcayan teçhizatlar kurarakta alternatif para birimlerinden para kazanabilirsiniz.

Yorum Yap