1. Ana Sayfa
  2. Nedir ?
  3. Bitcoin Nedir ? İşte A’dan Z’ye Tüm Detaylar

Bitcoin Nedir ? İşte A’dan Z’ye Tüm Detaylar

Bitcoin Nedir ? İşte A'dan Z'ye Tüm Detaylar

Bitcoin, herhangi bir yere bağlı olmayan merkez bankası tarafından kontrol edilmeyen dijital bir para birimidir.

Günümüzde oldukça popüler hale gelen Bitcoin, 2009 yılı içerisinde Satoshi Nakamoto takma adıyla anonim bir şekilde geliştirildi. Bu kişinin kim olduğu halen muamma yani tam anlamıyla bilinmiyor. Kimi bu kişinin aslında Elon Musk olduğunu iddia etse de herhangi bir kesinlik yok bu konu üzerinde.

Bitcoin piyasasında 2013 yılında yaşanan artış yeni bir devrin kapılarını açtı demek yanlış olmayacaktır. Bitcoin artık ödemelerini kabul eden kişi / kurumlar tarafından satın almak veya satmak için kullanılabilir duruma geldi. Dijital bir para birimi olan Bitcoin’in fiziksel bir bağlayıcılığı olmadığını tekrar altını çizmek gerekiyor. Yani herhangi bir gerçek para ya da banknot’dan oluşmuyor.

Bitcoin’in Çalışma Mantığı Nasıldır ?

Bitcoin aslında başlı başına Blockhain adı verilen teknolojiyi kullanarak çalışan bir sistemdir. Blockhain adını verdiğimiz kavram her Bitcoin işleminde erişilen bilgisayar ağından bir tanesidir.

İşlemler her tamamlandığında, ağda bulunan kullanıcılar tarafından doğrulanabilmesi adına tüm ağ bu bilgilerle güncellenmektedir. Bahsi geçen ağda bulunan tüm işlem verileri güvende tutulur. Kimin neye sahip olduğunun izlenmesini engellemek adına kriptografi kullanılarak kodlama gerçekleştirilir. Doğrulama işleminin ardından ise, işlem bilgileri önceden onay almış işlemler sırasına dahil edilir.

Peki bu Blockhain Sistemi Nedir ?

Blockhain, bir nevi blockzincir yani hesap defteri gibi düşünülebilir. Blockzincir ise her türlü veriyi takip etmek için kullanılabilecek dijital bir defter olarak tanımlanabilir.

Yeni Bir Bitcoin Nasıl Oluşturulabilir ?

Bir bitcoin işlemi yapıldığında, P2P ağı bunu algılayarak yeni bilgilerle kendisini günceller. Bitcoin madencisi olarak adlandırdığımız insanlar, bu bilgileri bloklar halinde düzenlemek adına karmaşık matematiksel denklemleri çözerler. Bir denklemi çözebilen madenci, yeni oluşturulmuş olan Bitcoin ile ödüllendirilmektedir.

Bitcoin’i Nereden ve Nasıl Alabilirim ?

Bitcoin kripto para borsaları ile alınabilir. Bu borsalara değinmemiz gerekirse; Binance, Coinbase, Coinfloor, Kraken ve Bittylicious dahil olmak üzere ismini sayamadığımız kadar çok borsa bulunmaktadır.

Bitcoin’i Nasıl Saklayabilirim ?

Bir Bitcoin’e sahip olmanız için öncelikle özel bir Bitcoin cüzdanınızın bulunması gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor. Bahsi geçen cüzdan sizlere harcamanıza, almanıza ve depolamanıza izin verecek benzersiz özel bir anahtarı içermektedir.

İşte bazı Bitcoin cüzdan türleri bunlardan oluşmaktadır;

Web Cüzdanları

Bu cüzdanlar web tarayıcınız yardımıyla Bitcoin gönderimini yapmanıza, almanıza ve depolamanıza olanak tanır.

Masaüstü Cüzdanlar

Bu cüzdanları kişisel bilgisayarlarınıza indirerek kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Mobil Cüzdanlar

Adı üstünde bir uygulama yardımıyla cep telefonunuzdan Bitcoin işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kağıt Cüzdanlar

Bu yol Bitcoin’lerinizi saklamanın çevrimiçi yolundan ziyade bir çevrimdışı yol olarak görülebilir. Kağıt ve plastik olmak üzere anahtarınızın basılı olduğu bir cüzdanı içerir.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları Bitcoin’i depolamak adına özel olarak tasarlanmış bir cüzdandır. İşlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz adına bilgisayarınıza bağlanan bir dijital cihaz yardımıyla yapılabilir.

Bitcoin’e Yapılan Yatırımın Riskleri Neler ?

Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimleri FCA tarafından düzenlenir. Herhangi bir sorunda sizlerin talep edebileceği bir tazminat bulunmuyor. Yani işler sarpa sardığında yatırımınızı tamamen kaybedebilme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yatırımınızı kaybetmeyi sadece bu anlamda düşünmeyin cüzdanınızı kaybettiğiniz takdirde ya da çaldırdığınızda aynı şekilde paranızı alamama durumunuz her zaman bulunuyor.

Yaşanan dalgalanmalar zararınızı çığ gibi büyüterek elinizdekileri kaybetmenize neden olabilir. Bildiğiniz gibi Bitcoin borsaları saldırılara karşı savunmasızdırlar bu saldırılar sizlerin yatırımlarını kaybetmesine yol açabilir.

Bitcoin’in Hacklenebilme Tehlikesi Var mı ?

Blockhain sistemi oldukça güven veren bir sistemdir. Zaten bu durum insanların Bitcoin cüzdanlarına girmeyi zorlaştıran nedenlerden biridir. Ancak kripto para borsaları zaman zaman siber saldırılara sahne olabilmektedir.

Bitcoin’in Alternatifleri Nelerdir ?

Bitcoin hali hazırda en fazla gördüğümüz ve bildiğimiz kripto para birimi olsa da, aksine piyasada 500’ü aşkın dijital para birimi yer almaktadır. Bunlar sırasıyla şöyle;

  • Ethereum
  • Litecoin
  • Zcash
  • Dash
  • Ripple
  • Dogecoin

Yorum Yap