1. Ana Sayfa
  2. Nedir ?
  3. Cryptojacking Nedir, Nasıl Korunulur ?

Cryptojacking Nedir, Nasıl Korunulur ?

Cryptojacking Nedir, Nasıl Korunulur ?

Cryptojacking, ele geçirilen cihazların kullanıcı bilgisi dışında kullanılmasına denir.

Kripto para borsasının son zamanlarda oldukça gelişmesi günümüzde, Cryptojacking isimli bir yeni siber saldırı şeklini doğurdu. Bahsettiğimiz yeni yöntemle birlikte sistem kaynakları ciddi anlamda tüketilerek hizmetin sürekliliğinde aksamalar yaşatma, verimliliğin düşmesine neden olurken aynı zamanda bu gelir kaybını beraberinde getirmektedir.

CRYPTOJACKİNG NEDİR ?

Cryptojacking işlemi kripto para madenciliğinde bir başkasının cihazının yetkisiz olarak kullanımıdır. Siber korsanlar bilgisayar ağlarını kullanarak saldırmak istediği kurbanlarının cihazlarını ve bilgi işlem gücünü kendi kazançlarını arttırmak adına kripto para madenciliğinde kullanabilirler.

Bu saldırıya maruz kalanlar aslında farkında bile olmayabilir. Bunun en büyük işaret performansı düşen ve aşırı ısınan bilgisayarlar olabilme ihtimali yüksek.

CRYPTOJACKİNG NASIL YAPILIR ?

Korsanların bu yöntemle bilgisayarınıza saldırmalarında bazı kıstaslar bulunmaktadır. Öncelikle korsanların ağına düşmeniz için sizleri kandırmaktadırlar. Bunlar kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamanız veya kötü amaçlı yazılımını gizleyen belge indirmeniz için sizleri kandırabilirler. Bu kötü amaçlı yazılımların tespiti zor olduğu gibi bir taraftan siz farketmeden arka planda kripto para madenciliği yapılabilir.

CRYPTOJACKİNG’DEN KORUNMA YOLLARI NEDİR ?

  • Öncelikle güvenli bir şifre politikası benimseyin.
  • Mobil cihazlarınızı riski azaltmak adına sürekli güncel tutmayı unutmayın.
  • İnternet bağlantınızda yavaşlama olduğunda, işlemcinizin aşırı kullanımını sürekli kontrol edin.
  • JavaScript madenciliği yapan siteleri tespit ederek engelleyin.

Yorum Yap