Google Chrome’dan Sevindiren Güncelleme

 Google Chrome’dan Sevindiren Güncelleme
Okunuyor Google Chrome’dan Sevindiren Güncelleme

Google Chrome’da artık web siteleri size bildirim gönderemeyecek. Bu bildirimler tarayıcı tarafından engellenecek.

Chrome’un en büyük sorunlarından birisi, kullanıcıların özel bilgilerine ulaşmak için veya kötü amaçlı yazılımları teşvik eden bildirimlerdi. Google, bu sorunu resmen geçtiğimiz günlerde kabullendi. Yeni gelecek Google Chrome 84 güncellemesiyle, kötü niyetli izin istekleri veya kötü niyetli bildirimler bulunduran web siteleri için harekete geçeceklerini duyurdular.

Bu web siteleri girdiğiniz zaman kullanıcılara sürekli izin isteği göndererek izin isteği almaya çalışıyordu. Google, yeni güncelleme ile bu tür zararlı sitelerin bildirim göndermelerini tamamen ortadan kaldırmayı planlıyor. Google’ın kara listeye aldığı web siteleri artık kullanıcıya bildirim isteği sunmayacak. Eğer kullanıcı dilerse arama çubuğunun sağındaki buton yardımıyla sitenin kendisine istek göndermesini belirleyebilecek.

Google, site sahiplerine Search Conseole’da sitelerinin Google tarafından işaretlenip, işaretlenmediğini kontrol edebilecekleri Kötüye Kullanım Raporu oluşturmuştu. Google’ın ölçütleri ihlal edildiği zaman, site sahipleri bir posta alacaklar ve sitelerinin bildirim istemlerini incelemesi, değişiklik yapmaları için 30 gün süre tanınacak.

Dünya’nın yaşadığı küresel pandemi süreci Google’ın yaptığı çoğu çalışmaya da yansımış durumda. Güncelleme çok yakında Windows ve macOS bunların yanında Android, İOS için çıkacak. Google Chrome güncellemelerinizi Chrome>Google Chrome Hakkında bölümüne giderek denetleyebilirsiniz.

Yorum Yap
Yazı Ekle