Google Chrome Kötü Niyetli Bildirimlere Savaş Açıyor

 Google Chrome Kötü Niyetli Bildirimlere Savaş Açıyor
Okunuyor Google Chrome Kötü Niyetli Bildirimlere Savaş Açıyor

Google Chrome kullanıcılar için risk teşkil eden bildirimlere savaş açıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi Chrome, dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından bir tanesi. Artık kullanıcı deneyimin iyileştirmek için bir dizi çalışmalar yapmaya başladı. Chrome, bir sonraki sürümü için hummalı bir çalışma içerisinde. Bu çalışmalardan biri de internet sitelerinin kullanıcılara yönelik gönderdiği bildirimler. Bu bildirimler için öncelikle kullanıcının izni doğrultusunda gönderilebiliyor. Ama son zamanlarda bazı internet siteleri bu özelliği suiistimal edebiliyor. Bildiğiniz gibi girdiğimiz internet sitelerinin birçoğu artık bizlere istemediğimiz, onay vermediğimiz zaman dahi bildirim gönderiyor. Google, bu siteleri bir sonraki çıkaracağı Chrome sürümünde kara listeye almaya hazırlanıyor.

Kullanıcılara bildirim gönderen siteler bir kötüye kullanıma imza atması halinde, Google tarafından tespit edilerek bu sitelerden gelen bildirim istekleri engellenecek ve bildirim gönderen site kara listeye alınacak. Chrome’un ürün yöneticisi PJ McLaclan konuya yönelik değerlendirmesinde, “Kötüye kullanılan bildirim pencereleri Chrome  hakkında kullanıcılardan en sık aldığımız şikayetler arasında yer alıyor” dedi.

Bir sonraki sürüm Chrome 84’te bu bildirimlere yönelik daha etkili bir koruma yöntemi geliştirilecek. Kullanıcılara bu özelliği kötüye kullanarak bildirim göndermeyen uygulamalara herhangi bir yaptırım uygulanması öngörülmüyor. Ancak kötüye kullanımın tespit edildiği site yöneticileri öncelikle uyarılacak. 30 gün içerisinde bu sorunla ilgili bir düzenleme yapmayan kullanıcıların sitesi kara listeye alınacak.

Google’ın Chrome 84 sürümü Temmuz ayı içerisinde kullanıcıların deneyimine sunulmuş olacak.

Yorum Yap
Yazı Ekle