Google Arama Sonuçlarına Yönelik Algoritmasını Güncelledi

 Google Arama Sonuçlarına Yönelik Algoritmasını Güncelledi
Okunuyor Google Arama Sonuçlarına Yönelik Algoritmasını Güncelledi

Google algoritmasında değişikliğe giderek, sayfaların üst sırada çıkmasını sağlayan kriterlerde güncelleme yaptı.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketi Google, arama motoru hizmetiyle milyonlarca insana aynı anda ulaşıyor. Arama motoru anlamında en popüleri olan Google algoritmasında birtakım değişikliğe gidiyor. Bir web sitesinin Google’daki arama sonuçlarının hangi sırada yer aldığı büyük öneme haiz, Google uzun yıllardır bu konuda algoritmalarını sürekli güncelliyor.

Google’ın yaptığı güncellemelere web sitesi sahipleri de kendilerini uydurmak zorunda ve sürekli bir revize halinde bulunmaları gerekiyor. Google, bu konuya yönelik yeni bir açıklama yaptı ve sayfaların arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan algoritmasında değişikliğe gittiğini duyurdu. Bu güncellemenin ardından bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için doğru bilginin olması en önemli kriterlerin başında gelecek.

Google doğru bilgiyi öne çıkarıyor!

Herhangi bir siteye ait sayfanın ya da bilginin üst sıralarda görüntülenmesi için birçok farklı parametre bulunuyor. Bu parametreler arasında sayfanın deneyimi, içeriğin doğru ve özgünlüğü en önemli etkenler olarak bilinmekte. Google bu konuya yönelik açıklama yaparak bir web sitesinin alt yapısının çok iyi durumda olmasa bile doğru bilgiyi verdiği takdirde üst sıralarda görüntülenebileceğini açıkladı.

Google’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle; “Sayfa deneyiminin tüm bileşenleri önemli olmakla birlikte; genel olarak sayfa deneyiminin bazı yönleri vasat olsa bile, en iyi bilgileri içeren sayfalara öncelik vereceğiz. Bununla birlikte, benzer içeriğe sahip birden fazla sayfanın olduğu durumlarda, sayfa deneyimi Arama’da görünürlük için çok daha önemli hale gelir.” dedi.

Google 2021 yılının ilk aylarından itibaren yeni algoritmasını uygulamaya koyacağını duyurdu. Bu sürede geliştiriclerin sayfalarını yeni düzene uygun hale getirmeleri beklenecek. Google, bu süreç içerisinde AMP platformunun desteğini devam ettirmeyi planlıyor. Web sitelerinin güvenliğinin başlıca şartı sayılan HTTPS gerekliliği yine ön planda olmaya devam edecek gibi duruyor. Şirket PageSpeed Insights ve Lighthouse gibi geliştiriclerin kullandığı eklentilere yönelik güncelleme yaptığını da açıkladı.

Yorum Yap
Yazı Ekle