1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. GM, elektrikli otomobilinin üretimine ara verdi!

GM, elektrikli otomobilinin üretimine ara verdi!

featured

General Motors, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında. Şirket, birçok ünlü otomobil markasının sahibi. Piyasaya sürdüğü ürünlerle özellikle Amerika pazarında büyük bir başarıya sahip. Son zamanlarda elektrikli otomobillere yönelen GM, birçok yeni model piyasaya sürdü.

Şirket, sürdüğü modellerin bazılarında başarılı olsa da bazılarında başarısızlığa uğradı. Bazı modellerini sıkıntılardan dolayı geri çağırmak zorunda kaldı. Geri çağırılan otomobiller arasında olan Chevrolet Bolt modelinin üretimine ara verilecek.

General Motors, Chevrolet Bolt üretime ara verdiğini duyurdu!

Şirket, bugün yaptığı açıklamada Michigan Orion montaj tesisindeki Chevrolet Bolt üretim hattının 24 Ocak 2022 haftasında kapalı olacağını açıkladı. Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Pil modülü değiştirmelerine odaklanmaya devam ederken, ek üretim programı ayarlamaları konusunda çalışanları uygun zamanda bilgilendirmeye devam edeceğiz.”.

Önceden yapılan açıklamalarda bu yılın sonuna kadar Chevrolet Bolt üretimi yapılmayacağını duymuştuk. Bu kapanma haberinden sonra ilerleyen günlerde de kapanma haberleri gelebileceğinin sinyali verildi. Özellikle geri çağırma programından dolayı şirket sıkıntılı günler yaşıyor. Eski araçların tamiri yüzünden yeni araç üretimine zaman kalmıyor.

Şirket, 2020 yılının Kasım ayında otomobillerde gerçekleşen yangınlardan dolayı 2017 – 2019 yılları arasında üretilen Chevrolet Bolt modellerini geri çağırmıştı. Bu durum üzerine şirket, Mayıs ayında yeni modellere yazılım eklemesi yapacağını duyurmuştu. Ancak yazılım sonrası yine yangınlar devam etti ve şirket Temmuz ayında yeni bir geri çağırma daha yaptı.

Bunun ardından yeni model yılı Chevrolet Bolt Ağustos ayında yanınca bugüne kadar üretilmiş tüm Chevrolet Bolt modelleri geri çağırıldı ve üretime ara verildi. Bu arayla birlikte GM ve ortağı LG, yeni bataryalar üretmeye başladı ve eski modellerin bataryalarını yenileriyle değiştirdi. Geri çağırmanın bedeli olarak LG, General Motors’a yaklaşık 2 milyar dolar ödeme yaptı.

Genel olarak bakarsak bu durum GM için kötü bir süreç oldu. Her ne kadar yeni modelleri piyasaya birkaç aya sonra sürülecek olsa da Chevrolet Bolt önemli modellerinden biri. Bu yüzden şirket ağır bir darbe aldı. Peki sizin düşünceleriniz neler? Sizce elektrikli otomobiller mantıklı mı? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.

Yorum Yap