1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. eSIM Teknolojisine Geçiş Yapan İlk Operatör Vodafone Oldu

eSIM Teknolojisine Geçiş Yapan İlk Operatör Vodafone Oldu

eSIM Teknolojisine Geçiş Yapan İlk Operatör Vodafone Oldu

Vodafone’dan gelen açıklamaya göre abonelerine eSIM hizmeti vereceğini duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, geçtiğimiz günlerde önümüzdeki yıltan itibaren Türkiye’de eSIM teknolojisine geçiş yapılacağını açıklamıştı.

Daha önce Sayan’ın  hesabından yaptığı paylaşımında, “Tamamen Türk mühendislerince geliştirilmiş olan ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak #eSIM, yakın zamanda ülkemizde hayata geçecek. Ocak ayında GSM birliğinden sertifikasyon alarak, eSIM teknolojisini yerli ve milli imkanlarla üreten 4 ülkeden biri olduk.” İfadelerini kullanmıştı.

Açıklamanın ardından operatör Vodafone’dan eSIM müjdesi geldi. Şirket eSIM teknolojisine geçtiğini resmen duyurdu. BTK’nın teknolojiye dair açıklamasının ardından gözler mobil operatörlerdeydi ilk müjde ise Vodafone tarafından gelmiş oldu.

eSIM Teknolojisi Nedir ?

Şirketin yaptığı açıklamada tamamen yerli üretim yeni nesil eSIM teknolojisinin kullanıcılarına hizmet vermeye başladığını duyurdu. Bu teknolojiyle birlikte telefonlarda artık SIM kart ihtiyacı tamamen ortadan kalkıyor. Mevcut teknolojiden yararlanmak için ise bir ön koşul gerekiyor eSIM altyapısını destekleyen bir akıllı telefona ihtiyacımız olduğunu da belirtelim. Bu teknoloji sadece küçük bir çipten oluşuyor, akıllı telefonlara entegre edilen bu çip ile birlikte kartın çalınması veyahut kaybolması durumu tamamen ortadan kalkıyor. Ayrıca bu teknoloji uzaktan programlanabilen bir yapıya sahip.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, teknolojiye dair birtakım açıklamalarda bulunarak faturalı ve faturasız hizmet alan müşterilerin bu hizmetten yaralanabileceğini belirtirken Aksoy, “Tamamen yerli üretim yeni nesil dijital SIM kart Esım ile akıllı telefonlar artık fiziksel bir SIM karta gerek kalmadan kullanılabilecek.” dedi.

Yazar Hakkında

Bir Uluslararası İlişkiler öğrencisi aynı zamanda teknoloji meraklısı zaman zaman kodlarla haşır neşir olduğu olur. :)

Yorum Yap