Elektrikli Uçak eCaravan İlk Uçuşunu Yaptı

 Elektrikli Uçak eCaravan İlk Uçuşunu Yaptı
Okunuyor Elektrikli Uçak eCaravan İlk Uçuşunu Yaptı

MagniX tarafından geliştirilen, dünyanın en büyük elektrikli uçağı ilk uçuşunu Kanada’da gerçekleştirdi.

İklim değişikliğinin dünyayı ciddi anlamda tehdit ettiği yıllarda, fosil yakıtlar yardımıyla çalışan motorların maliyeti ve zararı çevreyi ciddi anlamda tehdit ediyor. Buna nazaran elektrikli uçaklar geliştirilerek bu etki minimize edilmeye çalışılıyor. Elektrikli motorlar üzerinde çalışmalar yapan MagniX adlı şirket dünyanın en büyük elektrikli uçağı olan eCaravan’ı geliştirmeyi başardı.

MagniX, dokuz yolcu kapasiteli uçağı geliştirirken havacılık şirketi AeroTEC ile işbirliğine gitti. eCaravan, Cessna Caravan 208B olarak adlandırılan uçak, MagniX şirketinin kendi geliştirdiği 750 beygirlik Magni500 motoruyla güçlendirildi. Dünyanın en büyük elektrikli ilk uçuşunu Kanada’nın Vancouver şehrinde gerçekleştirdi.

Uçuşun ardından açıklama yapan MagniX’in CEO’su, eCaravan’ın başarılı olarak gerçekleştirdiği uçuşunun çevre dostu, maliyet anlamında düşük olduğunu vurguladı. Elektrikli hava yolculuğunun yakın gelecekte mümkün olabileceğininde altını çizmeyi ihmal etmedi. MagniX ve Aero TEC’in ortaklaşa geliştirdikleri dünyanın en büyük elektrikli uçağı olarak adlandırılan eCaravan’ın başarılı uçuşu önümüzdeki yıllarda artık havacılık sektöründe elektrikli uçakları görebileceğimizin adeta habercisi.

Yorum Yap
Yazı Ekle