Domain Nedir ? Ne İşe Yarar ?

 Domain Nedir ? Ne İşe Yarar ?
Okunuyor Domain Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Domain Türkçe tabiri ile “Alan Adı”, olarak bilinmektedir yani dijital dünyadaki adresinizdir.

Tıpkı Google.com’da olduğu gibi “Google” bu adresin alan adı olmaktadır. Sizi internet ortamında arayanlar, alan adı yani domain ile size ulaşabilirler. Bir Domain sahibi olmak istiyorsanız bu hizmeti satın almanız gerekebilir. İnternet üzerinden insanlara ulaşabilen her türlü sitenin bir alan adına sahip olması gerekmektedir. Daha öncede değindiğimiz gibi birçok sitede bu alan adları ile bilinir arama motorlarında bu isimlerle listelenirler. Domain bir hosting hizmeti ile bağlanarak herhangi bir IP adresi üzerinden yayına başlayabilir. Domain’i biraz daha açmak gerekirse sahibi olduğunuz internet sitesinin bir alan adı yoksa sadece IP adresi üzerinden giriş yapılabilir ve bu oldukça karışık ve zahmetli bir işlemdir, günümüz internet ortamında da pek tercih edilmeyen yöntemdir.

Domain’in Önemi Nedir ?

Domain sizin sitenizin internet ortamında nasıl tanınacağını göstermektedir. Satın almak istediğiniz veyahut alacağınız alan adı kuruluşunuzun adeta ticari kimliği haline gelir. Seçeceğiniz domain(alan adı) kolay ve anlaşılabilir olmasının yanında hatırlanabilir de olmalıdır. Site kurup hedef kitleye ulaşmak isteyen, ürün satışı ya da hizmetlerini onlara en doğru şekilde anlatmanın yanında firmasını internet ortamında tanıtmak isteyenler bir domain hizmeti alarak markasına yönelik ismi almalıdır.

Bu işlemi yapmayıp geç kalanlar istedikleri alan adını bazen fahiş fiyatlar ödeyerek alabilirler. Bundan farklı olarak istedikleri isimleri alamayıp içlerine sinmeyen bir ismi de almak zorunda kalmakta cabası.

Yorum Yap
Yazı Ekle