Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalı ?

 Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalı ?
Okunuyor Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Koronavirüs sürecinde adeta hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan maske kullanımıyla ilgili olan hususları sizler için derledik.

Covid-19 dünya çapında küresel anlamda insanların  hayatlarında bir takım değişikliklere sebep oldu. Bunların arasında maske kullanımıyla, sosyal mesefa kuralı en önemlileri olarak sayılabilir. Vaka sayılarındaki artış ve ikinci dalga endişesinin arttığı son günlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kuralları yetkililer tarafından tekrar, tekrar hatırlatılıyor ve altı çiziliyor.

Normalleşme sürecine yardımcı olmak ve vaka sayılarını azaltmak için yeni kısıtlamalara maruz kalmamak adına maske kullanımına dikkat etmeliyiz. İşte sizlere yazımızda doğru maske kullanımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Maske Nasıl Takılır ?

Maskenizi takmadan önce ellerinizi mutlaka bol sabunlu suyla 20 saniye boyunca yıkalamalısınız, ellerinizi yıkamadan maskenizle temas etmemeye özen gösterin. Ellerinizi kağıt havluyla kuru yer kalmayacak şekilde kuruladıktan sonra maskenizi takabilirsiniz. Maskenizi kullanmadan önce başkaları tarafından kullanılıp/kullanılmadığından kesinlikle emin olun. Üzerinde detaylı bir gözlem yaparak defo, delik ya da bir yırtık olup olmadığına bakın. Her maskede olmasa da maskenizin üst kısmında ince metal bir şerit bulunur onun burnunuzun tam üstüne gelecek şekilde konumlandırılmasına dikkat edin. Maskenizi takarken kesinlikle halkalarından tutup takın bir halkayı bir kulağınızın, diğer halkayı da diğer kulağınızın etrafına geçirerek takmaya özen gösterin. Maskenin üzerinde bulunan metal şeridi burnunuzu saracak şekilde hafifçe bastırarak konumlandırmaya çalışın. Maskenizi takdığınız zaman kesinlikle burnunuzu kapattığınızdani, çenenizi de kapatacak şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

Maske Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Maskeler bir kişinin kullanımı için ve tek kullanımlık olarak üretilmektedir. Bir kez kullandığınız zaman atılmalı ve aynısını tekrar kullanmamalısınız. Özellikle yıkayarak tekrar tekrar kullanılmasından kesinlikle sakının. Kirlenme ihtimaline karşı maskenin ön kısmına elinizle temas etmemeye çalışın. Başkasının daha önce taktığı maskeye kesinlikle dokunmayın ve takmayın bu sizleri enfekte edebilir. Maskeyi yüzünüze uygun şekilde konumlandırmaya dikkat etmeye özen gösterin maske kullanımının altın kuralı ağzın ve burnun kapanmasıdır. Virüsün ilk yerleştiği yer burun ve boğaz olduğu için kesinlikle burnunuzu ve ağzınızı özenle kapatın. Elinizden geldiğince maskenizi çenenizin altına ve kolunuza takmayın unutmayın maske virüsten korunmak için ağzımızı ve burnumuzu kapatmak için VAR!

Maskeyi Nasıl Çıkarmalıyız ?

Ağzınızdaki kullandığınız maskeyi çıkarmadan önce kesinlikle ellerinizi 20 saniye boyunca sabunlu suyla yıkayın. Maskenin en çok kire maruz kaldığı yer ön tarafına elinizden geldiğince dokunmamaya özen gösterin. Mevcut maskeniz lastikli ise kulak arkasındaki lastiklerden, ipli ise ense bölgesindeki alt ipleri, daha sonra başın arkasında bulunan üst ipleri çözere çıkarmaya çalışın maskeyle direk temas etmeyin. Tek kullanımlık maskenizi çıkardıktan sonra yıkamayın ve tekrar, tekrar kullanmayın maskenizi çöpe atın. Maskenizi çıkarırken virüs kapmadığınızdan emin olmak için ellerinizi yıkamanız gerektiğini her zaman aklınızın bir köşesinde bulundurun!

Yorum Yap
Yazı Ekle