Designated Survivor’a RTÜK müdehalesi geldi!

 Designated Survivor’a RTÜK müdehalesi geldi!
Okunuyor Designated Survivor’a RTÜK müdehalesi geldi!

Designated Survivor dizisinin Türkiye’yle ilgili ‘hassas  sahneler’ barındıran bölümü Netflix’ten kaldırıldı.

Netflix dizilerinden Designated Survivor’un Türkiye’yle ilgili sahneleri yüzünden RTÜK’ten ilginç bir istek geldi. Dizinin 2.sezon 7.bölümü, RTÜK’ün isteğiyle Netflix’ten kaldırıldı dizinin diğer bölümleri izlenebilirken kaldırılan bölüm şuan için izlenemiyor. Netflix sözücüsü, “Türk yetkililerin yaptığı isteğin ardından, dizinin istenilen bölümünün yerel kanunlara sağdık kalmak amacıyla kaldırdıklarını açıkladı. Bu kararın sadece Türkiye için geçerli olduğunu ve diğer ülkelerde söz konusu bölümün izlenebileceğini.” dile getirdi.

Designated Survivor, konusu itibariyle ABD yapımı bir politik gerilim tarzı bir dizi. Dizide, Amerikan başkanlığı yapan Tom Kirkman isimli bir karakterin hikayesine tanıklık ediyoruz. Dizinin 2.sezon 7.bölümünde ise Türkiye’yle ilgili bir sahne bulunuyor.

Bu bölümde Türkiye Cumhurbaşkanı “zorba” ve “diktatör” olarak adlandırılıyor. Dizide cumhurbaşkanı olarak Fatih Turan isimli bir karakter kurgu bir karakter kullanılmış. Bu karakteri canlandıran kişi, Türk-Amerikan oyuncu Troy Çaylak canlandırdığı Fatih Turan’ın 20 milyon dolarlık bir saraya sahip olduğu sözleri geçiyor.

Ayrıca söz konusu bölümde ‘Nuri Şahin’ isimli ve Türkiye’de darbe yaptığı belirtilen ve Amerika’da çalışan bir profesör karakteri de canlandırılmış.

Yorum Yap
Yazı Ekle