CPU ve GPU Nedir, Arasındaki Farklar Neler ?

 CPU ve GPU Nedir, Arasındaki Farklar Neler ?
Okunuyor CPU ve GPU Nedir, Arasındaki Farklar Neler ?

Merkezi İşlem Birimi (CPU) ve Grafik İşlem Birimi (GPU) aslında iki farklı karaktere sahiptir.

CPU Nedir ?

CPU için kullanılan en yaygın terim akıllı telefonlarımızın veya bilgisayarlarımızın adeta beyni olduğudur. Açılımına bakacak olursak CPU merkezi işlem birimi demektir. Bilgisayar ve telefonlarımızda bulunan bellek, depolama ve hesaplamalar gibi işlemler CPU aracılığıyla yapılır. Örnek vermek gerekirse bilgisayarı açtığımız andan itibaren açılmasına kadar arada geçen sürede ki tüm işlemleri CPU kendisi yürütmektedir. Bir nevi bilgisayarın açılmasını sağlamaya çalışır.

CPU’lar bilgisayarda bulunan tüm donanımı yöneterek işler. Yukarıda bilgisayarı açmada değindiğimiz gibi eski bir harddisk’e sahipseniz verilerin yavaş iletilmesi yüzünden açılma süresi uzamaktadır. Ancak yeni SSD’lerden kullanıyorsanız, işlemciniz mevcut verileri çok hızlı işlediğinden dolayı bilgisayarınız hemen açılacaktır. Kısacası CPU’ların hızlı ve verimli çalışabilmesi için donanımlarınızında kaliteli olması şart.

GPU Nedir ?

GPU’ları grafik işlemlerini gerçekleştiren işlemciler olarak niteleyebiliriz. Oynadığımız oyunlarda bilgisayarımızın ekranında gördüğümüz grafiklerin mimarı GPU’lardır. Üst seviye grafiklerde oyun oynamak, program kullanmak için ekran kartları başlı başına yeterli değildir. Görüntülerin hızlı ve performanslı bir şekilde işlenip ekrana yansıması için GPU devreye girmektedir.

GPU’lar ekran kartları içerisine entegre edilmektedir. Kısacası satın aldığınız ekran kartlarının içinde ayrı bir işlemci de gelmektedir. Entegre edilen işlemcilerin teknolojisi ne kadar gelişirse ekran kartı fiyatları da ona paralel artmaktadır.

CPU ve GPU Arasındaki Farklar Nelerdir ?
  • CPU, grafik işlemci birimine göre her zaman daha fazla bellek tüketmektedir.
  • CPU’lar, GPU’lara oranla yavaştır.
  • CPU seri komutları işlerken, GPU ise paralel komutları daha verimli işler.
  • GPU yüksek verime odaklanırken, CPU düşük gecikmeye önem vermektedir.

CPU ve GPU arasında su götürmez bir fark olduğu bariz bellidir. İki işlemciyi birbirinden ayıran en büyük fark aslında GPU’nun hızlı bir şekilde yüksek çözünürlükteki görüntü ve videoları işlemesini örnek gösterebiliriz. GPU’lar görüntüleri anında işleyip ekranınıza yansıtmak üzere üretilmişken, CPU’lar ise neredeyse bilgisayarınızın tüm işlemlerin yürütmektedir.

Yorum Yap
Yazı Ekle