1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Apple’dan Üçüncü Parti Uygulamalar İçin Komisyon Kararı

Apple’dan Üçüncü Parti Uygulamalar İçin Komisyon Kararı

Apple, son dönemlerde çoğunlukla davalara maruz kalıyor. Şimdi ise şirket yeni bir komisyon davası ile karşı karşıya kalabilir.

Apple'dan Üçüncü Parti Uygulamalar İçin Komisyon Kararı

Apple, son zamanlarda büyük davalarla karşı karşıya kaldı. Epic Games ve Apple davası henüz bitmemiş devam ediyor. Dava Epic Games lehine olsa da Apple tarafı kararı geciktirmeye uygulamayı geciktiriyor.

Apple, davalara maruz kalmamak adına üçüncü parti ödeme sistemlerini ön plana çıkardı. Söz konusu ödeme sistemlerinin kullanılabileceğini ifade eden şirket gelen son bilgilere göre üçüncü parti ödeme yöntemlerinden komisyon alabilir.

iOS uygulamalarına ödeme hizmeti sağlayan RevenueCat avukatı olan David Barnand konuyla ilgili ilginç bir iddia attı ortaya.

Barnand’a göre üçüncü parti sistemlerinden de yine komisyon alınacak. Bu durum yaşanırsa tuhaflıklar silsilesiyle karşılaşıyoruz keza Apple komisyonlardan kaçabilmek adına üçüncü parti ödeme sistemlerini kullanan uygulamalardan yine komisyon almaya devam edecek.

Epic Games ve Apple arasında yaşanan sorunda mahkeme kararı Apple aleyhine işlemişti. Şirket bu durumun ardından harekete geçti. Her uygulamadan Apple yaklaşık %30 oranında kesinti sağlıyor.

Yorum Yap