WordPress Nedir, Ne İşe Yarar ?

 WordPress Nedir, Ne İşe Yarar ?
Okunuyor WordPress Nedir, Ne İşe Yarar ?

WordPress kodlama bilgisi gerektirmeden internet sitesi kurabildiğiniz, ücretsiz dağıtılan içerik yönetim sistemidir.

Dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinin başında gelir. İçerik yönetim sistemleri sunucu bilgisayarlara kurularak istediğiniz siteleri kolayca oluşturmanıza imkân tanımaktadır. WordPress açık ara en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinin başında gelir daha önce değinmiştik bunun nedeni açık kaynak kodlu bir yapısının olması, kolay kurulum ve fazlaca tema, eklenti desteğini barındırmasıdır.

WordPress, GPL lisanslı ve PHP, MySQL teknolojileri kullanılarak geliştirilen bir içerik yönetim sistemidir. WordPress’i sunucunuza kurarak kısa sürede bir site sahibi olup içeriklerinizi eklemeye başlayabilirsiniz. Açık kaynaklı bir sistem olması dünyanın her yerinden sistemin geliştirilmesine katkıda bulunmasına açıktır. Bunun sonucunda WordPress her geçen gün kullanıcını deneyimini arttırarak ilerlemektedir.

WordPress’in ilk çıkış amacı bir blog sistemine yönelik olsa da günümüzde artık bir blog’tan daha fazlası yapılabilir hale gelmiştir. Bunlara örnek vermek gerekirse haber sitesi, e-ticaret sitesi, sosyal medya siteleri veya kurumsal siteler gösterilebilir.

WordPress Ne İşe Yarar ?

Bir web sitesi kurabilmek için öncelikle bir hosting ve domain’e sahip olmanız gerekmektedir. Aldığınız hosting ve domain üstüne bir web sitesi inşaa etmeniz gerekir bunu aslında bir ev inşaatına benzetebilirsiniz. Siteniz tasarımsal anlamda bir bütün haline getirebilmek adına birtakım yetkinlikleriniz bulunmalı bunların başında kodlama bilgisi gelir. İşte bu noktada WordPress devreye girerek sizlere herhangi bir kodlama veya teknik bilgiye sahip olmanızı gerektirmeden site kurmanıza ve yönetmenize imkân tanır. Birkaç tıklamayla internet sitenizi kurabilir, yönetebilirsiniz.

Yorum Yap
Yazı Ekle