1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Venüs’te Yaşam Belirtisi Ortalığı Karıştırdı: Uzay Şirketleri Harekete Geçti

Venüs’te Yaşam Belirtisi Ortalığı Karıştırdı: Uzay Şirketleri Harekete Geçti

Venüs'te Yaşam Belirtisi Ortalığı Karıştırdı: Uzay Şirketleri Harekete Geçti

Venüs’te yaşam belirtisinin ardından uzay şirketleri arasında hareketlilik yaşanmaya başladı.

Geride bıraktığımız günker de Venüs gezegeninde asidik bulutlarında “fosfin” adlı bir gaz tespit edildiği belirtilmişti. Bunun muhtemelen bir yaşam belirtisi olacağı üzerinde duruluyor. Bilim insanları, fosfini Hawaii’de bulunan James Clerk Maxell Teleskopu ile tespit ettiklerini ve Şili’de bulunan Atacama teleskop dizisi yardımıyla incelediklerini söyledileri.

Venüs’e dair bir yaşam bulgusunun ardından adeta uzay şirketleri arasındaki rekabet’te kızıştı diyebiliriz. NASA, Venüs üzerinde birkaç farklı görev ile ilerlemeyi düşünürken yapılan yaşam belirtisi kefşinin ardından Venüs görevlerini erteleyerek, bu görevleri gezegende çeşitli fosfin ve yaşam belirtisi arayacağını doğruladı.

RUSYA GERİ KALIR MI

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) keşif ve haberlerin ardından Venüs konusunda açıklamalar yapmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Roscosmos açıklama yapmış Venüs’ün bir Rus gezegeni olduğu kanısını savunmuştu. Roscosmos başkanı Dmitriy Rogozon,  gezegen üzerinde çeşitli incelemeleri gerçekleştirmek için bir projeye imza atacaklarını duyurdu.

Rusya ve ABD’nin yanında Venüs’le özel şirketlerde ilgilenmeye başladı. Rus yatırımcı Yuri Milner’ın desteklediği özel kuruluşuş olan Breakthrough Initiatives Venüs keşif görevi için bilim insanlarından oluşan bir ekip oluşturulduğunu duyurdu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Uluslararası İlişkiler öğrencisi aynı zamanda teknoloji meraklısı zaman zaman kodlarla haşır neşir olduğu olur. :)

Yorum Yap