1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. TSMC, iPhone için 3nm çipleri test etmeye başladı!

TSMC, iPhone için 3nm çipleri test etmeye başladı!

featured

Dünyanın önde gelen yarı iletken üreticisi TSMC, iPhone işlemcileri için 3nm (nanometre) çiplerin üretimini hızlandırmaya başladı. İki şirket, 2023’e kadar Mac’ler için 3nm çip üretmeyi hedefliyor. Ayrıca iPhone’un da 2023’te 3nm çiplere geçmesi bekleniyor. Böylece, Apple’ın akıllı telefon pazarında silikon performansındaki liderliğini sürdürmesi söz konusu.

Şimdi çip üretimine dair yeni iddialar ortaya çıktı. İşte ayrıntıları…

iPhone 3nm çipler için piyasa tarihi ne zaman?

Apple Insider haberinde DigiTimes’ın iddialarına yer verdi. Buna göre, iPhone‘ların işlemci üreticisi TSMC’nin 3nm çiplerin pilot üretimine başladığını duyurdu. Üstelik söz konusu haberde 2022’nin sonunda toplu üretimin beklendiği de ileri sürüldü.

TSMC, iPhone cihazlar için halihazırda 3nm işlemci üretim sürecini tamamlamaya çok yakın. DigiTimes’a göre, ismi belirtilmeyen bazı kaynaklar, şirketin 3nm üretim yolunda olduğuna dair önceki söylentileri doğruladı. Haberde, “TSMC, Güney Tayvan’daki Fab 18’inde N3 (yani 3nm işlem teknolojisi) kullanılarak oluşturulan çiplerin pilot üretimine başladı. 2022’nin dördüncü çeyreğine kadar süreci toplu üretime taşıyacak.” ifadesine yer verdiler.

Şu anda Apple’ın A15, M1, M1 Pro ve M1 Max işlemcilerinin tümü 5nm teknolojisine sahip. Daha küçük bir teknoloji kullanmak, Apple’ın hem performans hem de verimlilikte önemli kazanımlar elde etmesini sağlayacak. Eğer bu iddialar doğruysa, Apple’ın 2023’ün başlarında 3nm işlemci kullanan ürünleri piyasaya sürmesi muhtemel.

Apple’ın Mac, iPhone ve iPad‘de 3nm çipleri kullanma hedefini ilk önce geçtiğimiz ay The Information belirtti. Bazı söylentiler 2022’de iPhone 14‘ün 3nm çiple geleceğine yönelikti. Ancak değişimin 2023’te iPhone ve Mac ile başlaması bekleniyor.

Peki, sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Apple’ın planları size göre nasıl? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Yorum Yap