1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Tesla Bir Modelinde Daha AMD Ryzen Tercih Ediyor

Tesla Bir Modelinde Daha AMD Ryzen Tercih Ediyor

Tesla, daha önce bilgi – eğlence sistemlerinde Intel CPU tercih ederken önemli bir değişikliğe giderek AMD Ryzen defterini açıyor.

Tesla Bir Modelinde Daha AMD Ryzen Tercih Ediyor

Tesla, daha önce Model S ve Model X araçlarında Ryzen çipleri tercih etmişti. Ancak Model Y, aracında söz konusu cihazlarla aynı çipin kullanılıp kullanılmayacağı şimdilik soru işareti gibi duruyor.

Tüm bunların yanında bu Model Y özelinde bu geliştirmenin yalnızca Çin’de satışı yapılması planlanan araçlar için yapıldığı söyleniyor. Diğer ülkelere yapılacak üretimde böyle bir çip değişimine gidilip gidilmeyeceği şimdilik belirsiz.

Tesla’nın AMD ile son zamanlarda yaptığı iş birlikleri oldukça artıyor. Şirketin son hamlesi üç modelde AMD Ryzen işlemci kullanımı oldu.

AMD Ryzen, tercihinde kullanıcıların kafasında neden sorusu oluşsa da bunların bazı sebepleri bulunuyor. Bunlardan ilki dünya genelinde yaşanan çip krizinden etkilenmemek adına yapılan hamlelerin başında geliyor.

Şirket kolay bulunan parçalara erişerek bunları araçlarına dahil ediyor keza işlemci tarafında böylelikle çip krizinden minumum seviyede etkilenmek istiyor.

Tesla daha önce bu konuda NVIDIA ve Intel ile çalışmış ancak her iki markadan vazgeçerek rotasını AMD’ye çevirmiş gibi görünüyor.

Yorum Yap