Temsilci Belirlemeyen Sosyal Medya Devlerine 10 Milyon TL Ceza!

 Temsilci Belirlemeyen Sosyal Medya Devlerine 10 Milyon TL Ceza!
Okunuyor Temsilci Belirlemeyen Sosyal Medya Devlerine 10 Milyon TL Ceza!

Sosyal Medya Kanunu kapsamında sosyal ağlara temsilcilik atamaları için verilen süre doldu.

Dün gelen bilgiler sadece VK’nin temsilcilik ataması yaptığı yönündeydi. Sosyal Medya Kanunu kapsamında günlük kullanıcı sayısı 1 milyona ulaşan sosyal ağlara verilen temsilci belirleme süresi sona erdi. Süreç sonunda ise sadece Rusya merkezli VK, Türkiye için temsilcilik belirlediğini belirtmişti. Yasa kapsamında ilk para cezaları kesildi.

Üst düzey hükmet yetkilisinin açıklamasına göre, yetkili organlar konuyla ilgili çalışmalarına başladı. Facebook başta olmak üzere YouTube, Twitter, TikTok ve Instagram gibi sosyal ağlara 10 milyon TL’lik ilk ceza kesildi. Sosyal ağlar bu cezayı ödemedikleri zaman ve Türkiye temsilciliklerini belirlemedikleri süre boyunca daha ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar.

Sosyal ağlar önümüzdeki 30 gün boyunca Türkiye temsilcilerini belirlemek zorundalar. Belirlemedikleri süre boyunca mevcut kanunu yok saymaya devam ederlerse yeni ceza olarak 30 milyon TL’lik idari para cezası alacaklar. Bu cezaya rağmen de herhangi bir gelişme olmadığı taktirde Türkiye’deki vergi mükelleflerinin Facebook, Instagram ve YouTube gibi kanallara reklam vermesi yasaklanacak.

Yorum Yap
Yazı Ekle