1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Septum Deviasyonu (Kıkırdak Eğriliği) Nedir ?

Septum Deviasyonu (Kıkırdak Eğriliği) Nedir ?

Septum Deviasyonu (Kıkırdak Eğriliği) Nedir ?

Septum deviasyonu burnu iki eşit parçaya bölen yapının eğri olmasıdır.

Septum’u tanımlamak gerekirse burun içerisinde burnu iki eşit parçaya bölen yapıya verilen isimdir. Önünde kıkırdak arkasında ise ince bir kemik yapısı vardır. Üzeri deriye benzetebileceğimiz Mukoza olarak isimlendirilen bir örtü ile kaplıdır. Burunda bulunan boşluğun her iki tarafında konka adı verilen, havayı ısıtıp aynı zamanda nemlendirebilen burun etleri bulunur. Deviasyonun fazlalığına göre burun tıkanıklığının fazlalığı da artmaktadır. Genelde tıkalı olmayan taraftan soluk alınıp verildiği için kişiler genellikle bunun farkına varamamaktadır.

Septum Deviasyonu’nun Tedavisi Nasıl Olur ?

Septum deviasyonu’nun tedavisi için cerrahi işlem yapılmaktadır. Bu işlem sonucunda burun eğriliği ameliyatla düzeltilir. Septoplasti olarak adlandırılan ameliyat sonucunda mukozaya herhangi bir zarar vermeden eğri olan septum bölgeleri düzeltilmektedir. Septoplasti ameliyatı tek başına yapılan bir ameliyat olmasının yanında burun estetiği ameliyatıyla birlikte gerçekleştirilebilir.

Septoplasti Ameliyat Süreci ?

Septoplasti ameliyatında yapılan tüm işlemler burun içerisinden gerçekleştirilmektedir. Anestezi lokal veya genel olabilmektedir. Ameliyat sonucunda burun içerisine konumlandırılan burun tamponlari maksimum 1 veya 2 gün burun içerisinde tutulur. Günümüz şartlarında kullanılan tamponlar buruna zarar vermeyen biriken kanları emebilen bir yapıya kavuşturulmuştur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Uluslararası İlişkiler öğrencisi aynı zamanda teknoloji meraklısı zaman zaman kodlarla haşır neşir olduğu olur. :)

Yorum Yap