SEO Nedir, Faydaları Nelerdir ?

 SEO Nedir, Faydaları Nelerdir ?
Okunuyor SEO Nedir, Faydaları Nelerdir ?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İngilizce karşılığı “Search Engine Optimization” olarak geçer.

SEO, bir web sitesine yönelik arama motorları için yapılan tüm iyileştirme ve geliştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. SEO ile amaç sitenin değerini arttırarak arama motorlarında daha üst sıralara tırmanmasına ve bununla beraber ziyaretçi sayısının arttırılması çabasıdır. Etkili bir dijital pazarlama yöntemi olarak adlandırabileceğimiz SEO, arama motorlarında daha bulunabilir ve kolay erişilebilir olmak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmek amacıyla kullanılır. Günümüzde internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu, internet üzerinden bir arama yaptıkları zaman ve onların karşılarına çıkan siteler değerlendirildiğinde doğal olarak dijital ortamda milyonlarca web sitesi ile karşılaşırlar. Buna yönelik SEO  sizi diğer rakiplerinize göre daha bulunabilir kılmak için gerçekleştirilen bir dijital pazarlama tekniğidir.

SEO’nun Faydaları Nelerdir ?

SEO, arama motorlarında internet sitelerinin daha üst sıralarda listelenmesine yardımcı olmaktadır. Sitenin daha üst sıralarda yer alması demek arama motorlarından organik ziyaretçi geleceği anlamına geldiğini de belirtmek gerekir. En etkili reklam birimi olan sitenizin, daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Çoğu reklam birimine göre oldukça uygun fiyatlıdır. Arama sonuçlarında üst sıralara yerleşmeniz müşterilerinize karşı aslında bir prestij kazanmak olarak değerlendirilebilir. Sizleri Adwords, Facebook Ads vb. ücretli reklam birimlerinden bir nevi kurtarabilir yapacağınız etkili SEO çalışmasıyla bu birimlere reklam vermekten kurtulabilirsiniz. Reklam optimizasyonu, tıklama maliyeti gibi dertlerden sizi muaf tutabilir.

SEO ile birlikte hedef kitlenizi daha kolay belirleyebilir ve amacınıza ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime rekabet oranı analizi, arama sorgulama gibi işlemler ile birlikte SEO yapacağınız kelimelerin size getirisini daha kolay tahmin ederek önceden hesaplayabilirsiniz. SEO çalışmasıyla rakiplerinizin Google sıralamalarını analiz edebilir ve anahtar kelimelerde rakibinizin önüne geçebilme şansına sahip olursunuz.

Yorum Yap
Yazı Ekle