1. Ana Sayfa
  2. Nedir ?
  3. Plasiyer Nedir, Ne İş Yapar ?

Plasiyer Nedir, Ne İş Yapar ?

Plasiyer gündelik hayatta zaman zaman duyduğumuz mesleklerden bir tanesidir. İşte hakkında merak edilenler.

Plasiyer Nedir, Ne İş Yapar ?

Perakende sektöründe ve iş ilanlarında çoğunlukla karşımıza çıkan meslek dallarından bir tanesi plasiyerlik insanlar için çoğunlukla yabancı bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Gerek perakende gerekse başka alanlarda firmalar / kurumlar kâr oranlarını yükseltebilmek adına pazarlama sürecini aktif olarak kontrol edebilmelidirler. Satışını yaptığınız ürünün kalitesi ciddi anlamda muadillerine göre yüksek olsa bile pazarlama sürecini iyi götüremediğinizde kâr konusunda istediğiniz rakamları yakalayamazsınız.

Plasiyerde bu noktada firmaların pazarlama sürecinde aktif rol oynayan meslek grubudur. Söz konusu meslek grubu plasiyerler firmanın pazarlama, tanıtım ve satış faaliyetlerini yürüten kişilerdir. Aynı zamanda saha satış görevlisi olarakta bilinmektedirler.

Plasiyer ne iş yapar ?

Firmalar ürünlerini pazarlamak için çoğunlukla plasiyerlere ihtiyaç duymaktadır. Plasiyer firmanın ürünlerinin satışını gerçekleştirirken aynı zamanda pazarlama faaliyetlerini de yürütürler.

Sokaklarda firma adına dolaşabilir ve firmanın ürünlerinin satışını sağlar. Yani bunu bize bir ürün satmaya çalışan kişi olarak niteleyebiliriz. Gezgin satıcı olarak yani yaya olarak dolaşabildikleri gibi, kendilerine tahsis edilen araçlarla da satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürebilirler.

Plasiyer nasıl olunur ?

Plasiyerler çoğunlukla gezicidirler. Bu sebepten ötürü firmalar plasiyer alımı gerçekleştirirken ehliyet şartı koşmaktadır. Tüm bunların yanında görünümüne önem veren, diksiyonu düzgün ve en az lise mezunu insanlar plasiyer mesleği için tercih edilebilmektedir.

Yorum Yap