1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Omicron Varyantı Hakkında Gelen Birinci Bulgular Korkulandan Daha Düzgün Olabilir!

Omicron Varyantı Hakkında Gelen Birinci Bulgular Korkulandan Daha Düzgün Olabilir!

featured

Geçtiğimiz günlerde, artık Omicron varyantı olarak isimlendirilen yeni ve bilhassa tasa verici bir COVID-19 varyantı, Güney Afrika’da tespit edildiğinde dünya yeni bir şok daha yaşadı. Bilim insanları çok süratli bir biçimde alarmı verdi: Yapılan ikazlar, Omicron varyantının şimdiye kadarki en berbat varyant olabileceği istikametindeydi.

Tekrar de, geçtiğimiz birkaç gündeki bir dizi makus haberden sonra, optimist olmak için bir nedenimiz bulunuyor: Birinci bulgular, birden fazla Omicron hadisesinin “hafif” geçtiğini gösteriyor ve Dünya Sıhhat Örgütü’ne (WHO) nazaran şu ana kadar yeni varyanta karşı aşı etkinliğinde gözle görülür bir azalma kelam konusu değil.

Reuters’e konuşan bir WHO yetkilisi, yeni varyant hakkında hala bilinmeyen çok şey olmasına karşın, birinci tespitlere nazaran birçok olayın hafif olduğunu söyledi. Yeni tıp hakkında kesin bir bilgiye sahip olmasak da, bu açıklama, alandaki tabiplerin söylediklerini destekliyor. Yeni bir varyantın sirkülasyonda olduğundan şüphelenen birinci bireylerden biri olan Güney Afrikalı tabip Angelique Coetzee‘ye nazaran, Omicron tipik olarak “çok, çok hafif semptomlara” neden oluyor. Raporlara nazaran koku yahut tat kaybı bulunmuyor ve oksijen düzeylerinde kıymetli bir düşüş yaşanmıyor. Dr. Coetzee’nin söylediğine nazaran gördüğü enfeksiyonların hiçbiri hastaneye yatışla sonuçlanmadı, lakin bu erken enfeksiyonların daha genç bireylerde görüldüğünü de unutmamak gerekiyor.

  • Omicron Varyantı Hakkında Ne Biliyoruz?

Dr. Coetzee, Reuters’e yaptığı açıklamada “Bu hastaları konutta olağan bir formda tedavi edebildik” dedi ve ekledi: “En baskın klinik şikayet, bir yahut iki gün süren şiddetli yorgunluktu. Baş ağrısı ve beden ağrıları çabucak akabinde geliyor.

Komşu Botsvana’da bir sıhhat yetkilisi ise, bildirilen 19 Omicron hadisesinden 16’sının büsbütün asemptomatik olduğunu bildirdi. Bu çok küçük bir örneklem olsa da, şu an için hadiselerin yüzde 84’ünden fazlası manasına geliyor.

Güney Afrika’daki bilim adamları, Omicron’un daha bulaşıcı olabileceğine dair kaygılara karşın, aşıların hala önemli hastalıklara karşı müdafaa sağlama mümkünlüğünün yüksek olduğunu söylüyor. Aşı aktifliği üzerindeki kesin tesirle ilgili çalışmalar şimdiden başladı, lakin kesin olarak öğrenene kadar birkaç hafta geçeceği iddia edilebilir.

Sidney’deki New South Wales Üniversitesi global biyogüvenlik profesörü Raina MacIntyre ise, Pazar günü Bloomberg ile yaptığı görüşmede “Omicron’a karşı aşı aktifliğini yahut hastalık şiddetini belirlemek için kâfi bilgiye sahip değiliz, bu nedenle bu evredeki rastgele bir sav ispata dayalı değildir” dedi ve devam etti: “Şimdiye kadar virüs daha az şiddetli hale gelmek için mutasyona uğramadı – hatta tam karşıtı oldu.

Bu güzel haberlerinin yanı sıra DSÖ, seyahat yasaklarıyla ilgili olarak “ispata dayalı ve riske dayalı bir yaklaşım” davetinde da bulundu. 50’den fazla ülke, yeni Omicron varyantının yayılmasını azaltmayı amaçlayan seyahat yasaklarını uygulama sürecine başladı, fakat DSÖ bu çeşit kararların “ömürler ve geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturduğu” konusunda uyardı.

 

Yorum Yap