Ortalığı kasıp kavuran dizi: La Casa De Papel

 Ortalığı kasıp kavuran dizi: La Casa De Papel
Okunuyor Ortalığı kasıp kavuran dizi: La Casa De Papel

Birçok orijinal yapımla karşımıza çıkan Netflix La Casa De Papel dizisi ile İspanya’da resmen meksika dalgası yarattı.

Nedir bu La Casa De Papel ?

Kendisine “Profesör” adını veren bir kişi yüzyılın darphane soygununu yapma hayaliyle kendine  bir ekip kurar. Bu ekiple adeta bir kamp dönemi geçirerek onları yapacakları soygun için çeşitli eğitimlerden geçirir. Bu ekibin her birinin adı ise “Tokyo” , “Berlin” , “Helsinki” , “Rio” , “Oslo” gibi şehir isimlerinden oluşuyor.

Soygun için düğmeye basılır ve kusurusuz bir soygun planı için başlangıç yapılır. Olaylar ise çok hızlı bir şekilde ilerler dizinin insanı kendisine çeken enteresan bir temposu  var. Kurgu ve senaryo o kadar başarılı ki izlerken kesinlikle sıkılmayacaksınız

Hayli tempolu başlayan ve bunu da başladığı gibi devam ettiren dizi, sürprizli bölüm sonlarıyla sizleri kendine hayran bırakacak.

Nedir bu La Casa De Papel ?Berlin: Adeta darphane soygununun içerideki beyni. 27 suçtan hakkında tutuklama kararı bulunuyor. Kuyumcular , müzayedeler , zırhlı araçlar… En büyük başarısı ise Paris, Şanzelize Caddesinde 434 elmas. Yüksek yaşam standartlarını korumak için bu gibi işlere bulaşmış. Eskiye dönmeye ise hiç mi hiç niyeti yok.

Tokyo: Zorlu, kural tanımaz, empati yoksunu birisi. Ve giriştiği işi tehlikeye tacak kadar bir aşk mağduru. Aşkıyka işini karıştırmak onun için hiçbir zaman iyi sonuçlanmıyor.

Moskova: Zamanında geçimini Asturias’ta maden kazarak sağlıyormuş. Silikozis ve astım yüzünden işinden olunca biraz daha derine kazmakta karar kılmış. 6 kürkçü, 3 saatçi, bir de Aviles Kredi Birliği’nin kasasını boşaltmış. Termal kesici  de dahil kullanamadığı endüstriyel alet, açamayacağı kilit yok.

Denver: Moskova’nın oğlu. Uyuşturucu, kırık dişler, kırık kaburgalar… Bar kavgalarının kralı. Fevri ve öfkeli… Kusursuz bir soygun için tam bir saatli bomba.

Rio: Bilgisayarın adeta Mozart’ı. Altı yaşından beri kod yazıyor. Hayatını hackerlik ve kodlamalarla geçirmiş. Alarmlar ve elektronikle ilgili bilmediği bir şey yok. Çok genç ve duygusal kararlar almaya yatkın.

Oslo ve Helsinki: En kusursuz planlarda bile ne olur ne olmaz kaba kuvvete başvurmak gerekebilir. Bu görev için de 2 Sırp’tan alası mı bulunur ?

Ayrıca Helsinki rolünü canlandıran (Darko Peric) Türkiyede ki hayranlarına selam göndermeyi ihmal etmiyor.

Nairobi: Zorlu bir çocukluk geçirmiş olmasına rağmen umutsuz bir iyimser. Kendisi ekibin kalite kontrol amiri. Fazlasıyla dengesiz ve bir okadar da eğlenceli.

Profesör: İşte darphane soygununun asıl beyni !

Dışarıdaki yürütücü. Hem içerisiyle hem de polislerle sürekli iletişim halinde. Sabıka kaydı yok. 13 yaşından beri kimliğini yenilememiş. Adeta bir hayalet.

Polisler

Raquel : Darphane soygununun başındaki dedektif. Bir taraftan özel hayatındaki problemlerle savaşırken bir yandanda yürüttüğü davayı hatasız bir şekilde kontrol etmeyi amaçlıyor.

Angel: Raquel’in ortağı. Daha öncede birçok davada beraber görev yapmışlar. Birbirlerini ve tarzlarını çok iyi biliyorlar.

Prieto: Özel Harekat Biriminin başındaki adam. Rehinelerden birinin önemli olduğunun farkına varılmasıyla hem davaya hem de yerel polisler ile fikir çatışmalarına dahil oluyorlar.

Rehineler

Monica: Darphanede yüksek bir pozisyonda çalışıyor ve evli patronuyla ilişkisi var.

Arturo: Darphanenin başındaki adam. Kendisini iyi bir patron, iyi bir koca, iyi bir sevgili olarak görse de soygunla ile birlikte gerçek yüzü ortaya çıkmaya başlıyor.

Alison: Soygun sırasında darphane de okul gezisinde bulunan İngiliz büyükelçisinin kızı.

Pablo: Alison ile yakınlaşmaya çalışan okul arkadaşı.

Yorum Yap
Yazı Ekle