1. Ana Sayfa
  2. Savunma Sanayi
  3. Milli Piyade Tüfeği MPT-76 Seri Üretime Geçiyor

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 Seri Üretime Geçiyor

featured

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 seri üretime geçiyor. Müjdeyi Başbakan Davutoğlu verdi.

Savunma Sanayii toplantısı’nda konuşan Davutoğlu,5.9 milyarlık projeye onay verdiklerini ve milli piyade tüfeği MPT-76’nın seri üretimine bu yıl içinde geçileceğini açıkladı.

Ahmet Davutoğlu, “Birçok projenin gözden geçirildiğini ve yeni bazı kararların alındığını belirten Davutoğlu, Değişen güvenlik riskleri ve tehdit tanımlamaları çerçevesinde savunma sanayiisi yapılanmasını yeni bir stratejik zeminde ele almaya karar verdik. Savunma Sanayii İcra Komitemiz gerekli hazırlıkları tamamlayarak, önümüzdeki dönemde Nisan-Mayıs ayı gibi Savunma Sanayii Koordinasyon Kurulu’nu toplamayı planlıyoruz. Daha sonra burada ele alacağımız perspektif çerçevesinde konuyu uzmanlarıyla değerlendirerek, kademeli toplantılar gerçekleştireceğiz. Tekrar bu konu Eylül-Ağustos ayları gibi Savunma Sanayii Koordinasyon Kurulu ve İcra Komitemizde ele alındıktan sonra bir savunma sanayii şurası yıl sonuna doğru tertiplemeyi düşünüyoruz. Böylece kademeli bir şekilde paydaşların devre girdiği, savunma sanayiinde öncü özel sektörün de devreye girdiği, ülkenin savunma sanayiinin millileşmesi ve bu konuda dışarıya olan bağımlılığın azaltılması için alınacak tedbirlerin göz önüne alındığı yeni bir yapılanmaya geçmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede de siyasi askeri konsept geliştirerek önümüdeki dönemde Cumhuriyetimizin ve devletimizin korunması bekası ve milletimizin huzur ve güvenliği için alınması gereken tedbirleri geniş bir perspektifle ele alacağız” ifadelerini kullandı.

Milli Piyade Tüfeğinin Özellikleri

TSK tarafından kullanılacak G3’lerin yerini alması beklenen modern piyade tüfeğinin , dünyadaki diğer piyade tüfeklerine nazaran en iyi özellikleri taşıyor.

Tüfeğin üzerine gece görüş dürbünü , ışıldak , lazer , bomba atar gibi aksesuarlar ilave edilebiliyor. MPT-76’nın namlu ömrü minumum 10 bin atım olarak tasarlanıyor tüfelk , tek ve seri atış yapabiliyor.

MPT-76’nın Teknik Özellikleri

Milli Piyade Tüfeği TSK’nın görev ve ihtiyaçları doğrultusunda hazırlandı.

  • 4.3 Kilogram ağırlığında
  • Mermi çapı 7.62mm
  • Şarjör kapasitesi 20 mermi
  • Boyu 88 cm
  • Etkili atış menzili 600 metre
Yorum Yap

Yorum Yap