jQuery Nedir ve Ne İşe Yaramaktadır ?

 jQuery Nedir ve Ne İşe Yaramaktadır ?
Okunuyor jQuery Nedir ve Ne İşe Yaramaktadır ?

JQuery dünyada en çok kullanılan JavaScript kütüphanesi olarak kullanılmaktadır.

jQuery esasında bir dil değildir zengin ve özellikli bir JavaScript kütüphanesidir. HTML’nin istemci tarafında bulunan komut dosyaları basitleştirmek suretiyle hazırlanmıştır. jQuery, 2006 yılında John Resig tarafından “Daha az yaz, daha çok iş yap” sloganıyla oluşturulmuştur. JavaScript tarafında 10 – 20 satırlık bir işi jQuery yardımıyla tek bir kod satırı ile çözebilirsiniz. Aslında amaçlarından en temel olanı sitenizi daha etkileşimli ve interaktif hale getirmek için JavaScript kullanılan bir araçtır.

jQuery küçük, hafif ve hızlı bir JavScript kütüphanesi olduğunu söylemek mümkündür. Çapraz platformlu olarak çalışır ve farklı türdeki tarayıcılarını destekleyebilir.

  • jQuery küçük ve hafif bir JavaScript kütüphanesidir.
  • jQuery platformdan bağımsız olarak çalışmaktadır.
  • JQuery geliştiricisi tarafından söylenen “daha az yaz daha çok iş yap” anlamına gelmektedir.
  • jQuery AJAX çağrılarını ve DOM öğelerini değiştirme bunun yanında ekleme, silme, seçme vb. gibi öğeleri basitleştirebilir.
JQuery’nin Avantajları Nelerdir ?

JQuery’nin bilinen ne büyük avantajı, HTML belgesi yapısının DOM ağacını işlemenize imkan tanıyan seçicilerden geliyor. Avantajlarına dönecek olursak öğrenmesi kolaydır jQuery, JavaScript’i desteklediği için zorluk çekmezsiniz. Daha az yaz daha çok iş yap sözünün hakkını verir. Daha az ve okunabilir kodlar yazarak geliştiricilerin zorlanmamasını sağlar. Kullanıcıları için detaylı API belgeleri ve çevrimiçi dökümantasyonlar sunar. Ekstra kod yazmayı gerektirmeksizin çapraz tarayıcı desteği sağlamaktadır. Tamamen ücretsizdir kullanıcılar indirerek diledikleri gibi projelerinde kullanabilirler. Kullanımı oldukça kolaydır HTML,CSS, JavaScript çalışma metoduna hakim olan kişiler çok kolay bir şekilde jQuery kullanmaya başlayabilirler.

Yorum Yap
Yazı Ekle