1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. iPhone 13 serisine olan ilgi azalıyor

iPhone 13 serisine olan ilgi azalıyor

featured

Çıkış yaptığı dönemde önemli satış rakamlarına ulaşarak rekor kıran iPhone 13 serisinin ateşi hızlı söndü. Bir yandan küresel çip sıkıntısı Apple’ı zor durumda bırakırken diğer taraftan tüketici ilgisi de azalmaya başladı. 

iPhone 13 satışları düşüyor

Apple tedarikçi ortaklarına gönderdiği bilgilendirmede iPhone 13 serisine olan ilginin azaldığını kaydetti. Zaten küresel çip sıkıntısı nedeniyle Ekim ayında 10 milyon civarında azaltıma giderek 80 milyon satış projeksiyonu belirlemişti. Özellikle geciken teslim süreleri tüketicileri iPhone 13 serisinden uzaklaştırdı. Görünüşe göre bu rakam biraz daha azalacak. 

Yılın son çeyreği için otoriteler iPhone satışlarında yüzde 6 civarında bir artış bekliyor. Yeni yıl için ise bahse konu parametreler devreye girecek. 70-80 milyon arasına inecek bir satış rakamı haliyle gelecek yılın gelirlerine de etki yapacaktır.

Apple diğer taraftan iPad üretimini de azaltmaya başladı ve buradan tasarruf edilen yongaları iPhone 13 üretimine aktarıyor. iPhone 14 serisinin tamamen yeni bir tasarım ile gelecek olması çip krizi konusunda Apple’ı kara kara düşündürüyor. 
 

Yorum Yap