1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. iPhone 13 Modelleri LiDAR Teknolojisini Kullanacak

iPhone 13 Modelleri LiDAR Teknolojisini Kullanacak

iPhone 13 serisinin LİDAR sensörüyle geleceği iddiası yine gündemdeki yerini koruyor.

iPhone 13 Modelleri LiDAR Teknolojisini Kullanacak

Apple’ın iPhone 12 serisine ait cihazları tanıtmasının ardından tanıtılan iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max’ta özel AR tarayıcısını görmüştük. Kamera kurulumunun sağ altına konumlandırılan AR sensörüyle birlikte LiDAR tarayıcısının kullanımına olanak sağlıyor.

iPhone 12 Pro ve Pro Max modellerinden hariç iPad Pro modellerinde de LiDAR teknolojisinin kullanılabildiğini belirtelim.

İPHONE 13 MODELLERİ LİDAR SENSÖRÜYLE GELİYOR

Bildiğiniz gibi iPhone 12 serisinde sadece iki modelle sınırlı kalan LiDAR sensörü yeni iPhone 13 serisi ile tüm seriyi kapsayacak şekilde kullanılacak.

LiDAR sensöründen kısaca bahsetmemiz gerekirse, bu sensör neseneleri AR sensörü ve derinlik algısı sayesinde kolayca tanımlayabiliyor. Sadece tek bir ışık darbesiyle nesneleri tanımlamaya çalışan akıllı telefonlar bulunurken, LiDAR teknolojisine sahip cihazlar kızılötesi sensörü sayesinde milyonlarca ışık darbesinden destek alarak çok daha sağlıklı bir şekilde tanımlama işlemini tanımlayabiliyor.

Söz konusu teknolojiyi bir ofisin dijital planlamasını gerçekleştirmek için bile kullanabilmek mümkün. Apple tıpkı LiDAR teknolojisine benzer bir teknolojiyi Face ID özelliğiyle birlikte kullanıyor.

Yalnız iki teknoloji arasındaki fark ise şöyle karşımıza çıkıyor; Face ID 1 metreye kadar tanımlama imkânı verirken, LiDAR teknolojisiyle birlikte bu fark 5 metreye kadar yükseliyor.

Yorum Yap