1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Instagram Fake Hesaplara Soluk Aldırmayacak: Selfie Videosu Bilmecesi

Instagram Fake Hesaplara Soluk Aldırmayacak: Selfie Videosu Bilmecesi

Instagram, sahte profil ve dolandırıcılık gibi yöntemlerin önüne geçebilmek adına selfie videosu zorunluluğu getiriyor.

Instagram Fake Hesaplara Soluk Aldırmayacak: Selfie Videosu Bilmecesi

Instagram, fake hesapların önüne geçebilmek için yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Şirket sahte ve dolandırıcı profillerle mücadele için kollarını sıvadı.

Sosyal medya devi artık kullanıcılarından selfie videolu doğrulama isteyecek. Hesap güvenliğini sağlama bakımından oldukça önemli bir işlem olarak görülen bu özellik kullanıcı tarafında nasıl bir etkiye neden olacak şimdilik belirsiz.

Twitter’da bazı kullanıcılar, Instagram’a girmek isterken farkli bir ekranla karşılaştıklarını dile getirdiler. Ardından Instagram’ın PR ekibinin yönettiği @InstagramComms isimli hesaptan bir dizi açıklamalar yapıldı.

Yüz tanıma kullanılmadığını belirten yetkililer, videolu özçekim doğrulamasını bir hesabın bot mu yoksa insan mı olduğunu kestirebilmek adına yürürlüğe konduğunu dile getirdiler.

İşte Instagram’ın tüm açıklaması:

“Instagram yüz tanıma özelliğini kullanmaz, ve video özçekimlerinde de kullanmayız. Bir hesabın arkasında bir bot değil de bir kişi olduğunu doğrulamaya yardımcı olmak için bir yıldan uzun bir süre önce video özçekimlerini kullanıma sunduk.

Video özçekimlerini kullanma sebeplerimizden biri, bir hesabın bot olabileceğini düşünmemizdir. Örneğin, hesap birkaç saniye içinde çok sayıda gönderiyi beğenirse veya bir sürü hesabı takip ederse, video özçekimleri hesabın arkasında gerçek bir kişi olup olmadığını belirlememize yardımcı olur.”

Yorum Yap