Hibrit eğitim modeli nedir, nasıl uygulanacak ?

 Hibrit eğitim modeli nedir, nasıl uygulanacak ?
Okunuyor Hibrit eğitim modeli nedir, nasıl uygulanacak ?

Koronavirüs salgını sürecinde eğitimine uzaktan devam eden öğrenciler için hibrit eğitim modeli gündeme geldi.

Hibrit eğitim modeli, harmanlanmış veya karma, karışık öğrenmek adıyla adlandırılmaktadır. Küresel pandemi sürecinde birçok  Avrupa ülkesi uzaktan eğitime geçme kararı almıştır. Bu süreci aynı şekilde uzaktan geçirenlerden biri de Türkiye oldu. Milli Eğitim Bakanlığı şu an için hibrit eğitim modeli üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor.

Hibrit ne demek ?

Hibrid kelime anlamı bakımından bakıldığında “melez” anlamına gelmektedir fakat bunun günümüzde farklı anlam ve şekillerde kullanımı mümkün hale gelmektedir. Hibrid kelimesi günümüzde, elektrik motoru desteği ile çalışan otomobilleri temsil etmektedir. Melez ise iki farklı hayvanın veya bitkinin birleşmesinden ortaya çıkan tür olarak nitelendirilebilir.

Hibrit eğitim modeli nedir, ne anlama gelmektedir ?

Hibrit, öğrenme sürecinin geleneksel eğitim yönteminin online araç ve gereçlerle zenginleştirilerek bunların birlikte harmanlanarak kullanılması anlamına gelmektedir. Yani bir anlamda harmanlanmış öğrenme adı ile de anılmaktadır. Karma öğrenme, hibrid öğrenme, karışık öğrenme olarak alternatif isimlerle bilnen harmanlanmış öğrenme metodu, geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi materyaller ile zenginleştirilerek yani harmanlanarak kullanılmasıdır. Kullanılan teknolojiler ile birlikte farklı eğitim türlerinin geleneksel öğrenme ortamında birlikte kullanılması harmanlanmış öğrenme olarak bilinir.

Yani kısacası Hibrit eğitim modeli her iki eğitim metodu geleneksel ve online eğitimi harmanlayarak ikisinin bir arada kullanılmasıdır diyebilmek mümkün.

Yorum Yap
Yazı Ekle