Dijital Hizmet Vergisine ABD İncelemesi

 Dijital Hizmet Vergisine ABD İncelemesi
Okunuyor Dijital Hizmet Vergisine ABD İncelemesi

Türkiye ile birlikte bazı ülkelerin geçtiğimiz aylarda uygulamaya koyduğu Dijital Hizmet Vergisi için ABD inceleme başlattı.

İlk olarak uygulamanın örneklerini Fransa’da gördük daha sonra bu sistemi Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok ülke uygulamaya başladı. Dijital Hizmet Vergisi kapsamında Google, Facebook, Microsoft, Apple gibi ABD’li bazi firmalara yüzde 7.5 oranında Dijital Hizmet Vergisi getirildi. Bu vergi için ABD yönetimi inceleme başlatmaya karar verdi.

Ülkemizde 1 Mart 2020 tarihiyle uygulamaya konan Dijital Hizmet Vergisi, ABD tarafında tartışmalara neden oldu. Buna ek olarak İngiltere, İtalya, Brezilya gibi ülkelerde de bu vergi sistemi uygulanıyor. ABD söz konusu vergiyi uygulayan ülkelere yönelik inceleme başlattığını resmen duyurdu. Facebook ve Google vergisi olarak bilinen bu uygulama sebebiyle ABD’nin adı geçen ülkelere ek gümrük vergileri getirebileceği, böyle bir ihtimal sebebiyle ülkeler arasında ki gerilimlerin artabileceği konuşulanlar arasında.

Trump, uygulamaya konan Dijital Hizmet Vergisi’nin kendi şirketlerine karşı bir ayrımcılık hareketi olduğunu düşünüyor. ABD hükümeti Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği, Hindistan, Endonezya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’yi kapsayan ülkelerin incelenmesi için yetkili mercilerden bilgi talebinde bulundu.

Dijital Hizmet Vergisi dünya genelinde toplam olarak hasılatı 750 milyon lirayı bulan şirketlerin yüzde 7.5 oranında vergi mükellefi olmasını sağlıyor. Bu rakamlar ülkemiz için aylık zaman dilimine bakıldığında 67.6 milyon TL gelir edildiğini gösteriyor.

Yorum Yap
Yazı Ekle