1. Ana Sayfa
  2. Nedir ?
  3. Dalgıçlık Nedir, Dalış Türleri Nelerden Oluşur ?

Dalgıçlık Nedir, Dalış Türleri Nelerden Oluşur ?

Dalgıçlık Nedir, Dalış Türleri Nelerden Oluşur ?

Suyun altında uzun süreler kalmak için yapılan dalgıçlık bir spor dalı olarak kabul görüyor.

Dalgıçlık Nedir ?

Dalgıçlık suyun altında belirli süreler kalmak için, nefes alma aletleri ya da aletsiz yapılan bir spor dalıdır. Dalış için gerekli olan aparatları olsa da, olmasa da yapılan spor dalış olarak adlandırılmaktadır.

Bir dalgıç olup dalmak için öncelikle çeşitli eğitimlere katılıp bunları tamamlamak zorundasınız. Suyun altında nefes tutma, yüzme, dipte kalma, su yüzüne çıkma gibi işlemler ilk başta ne kadar kolay gibi görünse de hiç sanıldığı kadar kolay değildir.

Aktivite olarak gerçekleştirilen dalışta, genel olarak suyun altındaki dünya ile etkileşime girmek adına suyun altına inilmektedir.

Yapılan dalışların türlerine göre kullanılan alet/ekipmanların türleri de değişmekte. Dalışlar eğlence amaçlı yapılabildiği gibi arama, araştırma, kurtarma vb. çalışmalar için yapılır.

Dalış Türleri Nedir ?

Dalış aktivitesi gerçekleştirilirken yapılacak dalışların türleri de değişmektedir. Nefes alma aletleri olan ve nefes alma aletleri olmadan yapılan dalış ikiye ayrılmaktadır daha önce değindiğimiz gibi. Nefes olma aletiniz olmadan yapılan bir dalış serbest dalış olarak adlandırılmaktadır. Bahsi geçen dalış türünde nefes tutularak suya dalınır. Yine nefes alma aletiyle yapılan dalışlarda kendi içinde yüzey destekli dalış ve tüplü dalış olmak üzere iki şekilde ayırılabilir.

Tüplü dalış ile gerçekleştirilen dalışlarda yüksek basınç ile doldurulan tüp dalgıcın sırtına yerleştirmek suretiyle gerçekleştirilir. Gazı soluyan dalgıç su altında tüpün içindeki gazı bitene kadar kalabilir.

Serbest Dalış

Bu dalış türü çoğunlukla insanların hobi olarak yaptığı, keyif aldığı ve en çok tercih ettiği dalış türlerinin başında gelmektedir. Nefes tutulup, solunum cihazından yoksun şekilde yapılmaktadır. Tabii ki burada da bazı ayrımlar bulunuyor bu dalış türü de su altı yüzme ve şnorkelli yüzme olarak ikiye ayrılıyor.

Serbest dalış gerçekleştirilen birisinin su altında kalma süresi tamamen kendisinin su altında nefesini ne kadar süre tutabildiğiyle bağlantılıdır.

Aslında ne kadar zevkli, masum bir dalış türü gibi görünse de çoğunlukla bu dalışı gerçekleştirenler bazı hatalara düşmektedir. Çoğunlukla hiçbir eğitim alınmadan, tamamen internet ortamından izlenen videolar ile dalış gerçekleştirenlerin sayısı oldukça fazladır.

Dalgıçlık Nedir, Dalış Türleri Nelerden Oluşur ?

Tüplü Dalış

Su altı solunum cihazı vasıtasıyla gerçekleştirilen bir dalış türüdür. Scuba Diving, olarak adlandırılan bu dalış çoğunlukla suyun altındaki dünyayı keşfetmek deneyimlemek amacıyla yapılıyor. Diğer dalış türlerinde olduğu gibi, bu dalış türü de tek başına gerçekleştirilmemeli, gerekli eğitimler dahilinde yapılmalıdır. Dalıştan önce tüm ekipmanlar kontrol edilmeli, kulak eşitleme ihmal edilmemeli, suyun altına daldıktan sonra verilecek komutlara harfiyen uyularak risklerden uzak durulmalıdır.

Tabii ki bu dalış türü de çok tehlikesiz değil, epilepsi, kalp-damar, solunum, tansiyon ve kulak problemleri olanlara tavsiye edilmemekte. Genellikle tüplü dalışlarda derinlik sınırı 30 – 40 metre civarındayken, daha derinlere inilmek istendiğinde ise azami tedbirler alınarak inilmelidir.

Dalgıçlık Nedir, Dalış Türleri Nelerden Oluşur ?

Eğitim konusuna gelecek olursak teorik olmak üzere bazı eğitimler dalmak isteyenler için verilmektedir. Alacağınız teorik eğitimde su altı işaretleri, dalış malzemelerine yönelik kısa bir oryantasyon ve bunların nasıl kullanılacağı anlatılır. Ekipman kuşanma, nefes alırken dikkat edilecek hususlar, suya giriş teknikleri gibi eğitimler ivedilikle verilmektedir.

Bahsi geçen eğitimleri tamamladıktan sonra artık 1 yıldız dalıcı olmaya hak kazandınız diyebiliriz.

Yüzey Destekli Dalışlar

Yüzey destekli dalış türünde suyun üzerinde bulunan hortum ve diğer ekipmanlarla birlikte nefes almaya yarayan dalış türüdür. Su üzerinden verilen oksijen ile birlikte dalgıç derin mesafelere kadar suya inerek uzun süreler kalıp araştırmalar yapabilir.

Dalgıçlık Tehlikeli mi ?

Her alanda tehlike olduğu gibi dalgıçlık tarafında da tehlikeler bulunmuyor değil. Hobi olarak gerçekleştirilen keyifli aktivite için eğitim yabana atılmayacak kadar önemli çünkü eğitimli bir dalgıç bu tehlikeleri kolayca bertaraf edebilir.

Aksi halde eğitimsiz bir kişi suyun altında zor anlar yaşayabilir. Suyun altında nefes almanın imkansızlaşmasıyla ani ölümler gerçekleşmesi olası bir durumdur.

Türkiye’de Nerelerde Dalınabilir ?

Ülkemizde dalış yapılabilecek yerlerin başında Antalya’nın Kalkan bölgesi başta gelmektedir. Sonrasında Fethiye’de bulunan Akvaryum Koyu, Bodrum Delikli Mağaza, Çeşme Fener Adası, Küçük Reef, Antalya Kaş koyları, Çanakkale Minnoş Kayalığı sayılabilir.

Yorum Yap