CSS Nedir, Ne İşe Yarar ?

 CSS Nedir, Ne İşe Yarar ?
Okunuyor CSS Nedir, Ne İşe Yarar ?

CSS(Cascading Style Sheets) web sitelerini tasarlarken kullanılan basit bir kodlama dilidir.

CSS siterlerde çoğu görsel işlev görevini bir nevi yerine getirmektedir. CSS siteleri tasarlarken öğrenmemiz gereken temel dillerden biridir. Bunların ilkinin HTML olduğunu hatırlatmakta fayda var çünkü HTML bir noktada iskelet görevi görmektedir. CSS’i ise bu iskelete giydirilen bir kıyafet olarak tanımlayabiliriz.

CSS Ne İşe Yarar ?

CSS web sayfalarımızın görünümlerini, stillerini düzenleyebildiğimiz bir yapıdır. Örnek vermek gerekirse bir yere buton eklemek istediğimizde, formlar oluşturmak istediğimizde ve bunların görünümlerine bir gölge veya renk vermemiz gerektiğinde CSS’i kullanmamız gerekebilir.

CSS Kullanmanın Faydaları ?

Farklı tarayıcılar ve farklı cihazlar için değişiklikler yapmamıza imkân tanıyan bir yapıdır. Bu sayede siteniz her boyut için bir uyumluluk gösterebilir. Yazdığınız kodları tek bir dosyada tutarak düzenlilik ve hiyerarşi sağlayabilirsiniz. Bunun sonucunda kodlama aşamasında ve sonraları bir kodu veya satırı bulmak sizin için oldukça kolay olacaktır. Sitenize renk ve düzen katarak kullanıcılarınızın daha fazla ilgisini çekmeye de yardımcı olacaktır.

Kısacası CSS sitelerimizi gerek tasarım yönünden gerekse esneklik yönünden interaktif hale getirmektedir.

HTML ve CSS İlişkisi Nedir ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi CSS ve HTML arasında ayrılmaz bir bütünlük vardır. HTML bir iskelet CSS ise o iskelete giydirilen bir kıyafettir adeta. Sitemizin ana iskeletini HTML oluştururken yazı karakterlerini, arka plan renkleri gibi stilleri CSS ile sağlayabiliriz.

Yorum Yap
Yazı Ekle