cPanel Nedir, Ne İşe Yaramakta ?

 cPanel Nedir, Ne İşe Yaramakta ?
Okunuyor cPanel Nedir, Ne İşe Yaramakta ?

cPanel (Control Panel) sitelerin barındırılmasında Linux tabanlı çalışan bir kontrol panelidir.

Linux sunucularda en çok tercih edilir WHM adıyla ana yönetim paneli ve cPanel adıylada alt yönetim paneli bulunmaktadır. WHM panel belkide ilk seferde çok yabancı gelebilir, bu panel aracılığıyla bayiler tüm müşterilerini yönetebilme imkanına sahip olmaktadır. Kullanıcılar ise ayrı bir panel olarak gelen cPanel ile domain bazlı yönetimlerini gerçekleştirebilmekte. Tarayıcı tabanlı bir yönetim paneline sahip cPanel kolay anlaşılabilir arayüzüyle kullanıcıları kolayca yönlendirebilmektedir.

Mail takibi, keza MySQL takibi, DNS yönetimi Hosting kullanıcılarının belkide en çok ihtiyaş duyduğu işlemlerin başında gelmektedir. Basit ve hızlı arayüzüyle cPanel kullanıcılarına sitelerini yönetmelerini sağlar. Türkçe ve yüzlerce dili bünyesinde barındıran kontrol paneliyle restore ve backup işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz, tabii ki atlamadan bu işlemlerini otomatik şekilde yapabilme yeteneği panelde bulunuyor.

cPanel lisans gerektiren bir web hosting kontrol paneli olduğunu belirtmeden olmaz, ayrıca dünyada en çok kullanılan yönetim paneli olarakta tanımlayabiliriz.

cPanel Ne İşe Yarar ?

  • E-posta hesaplarınızı ekleyip, silebilir, webmail kullanabilirsiniz. Otomatik cevaplayıcılar oluşturabilir, e-postları filtreleyebilir, MX kayıtlarınızı yönlendirebilirsiniz.
  • FTP hesaplarınızı yönetebilir, cPanel şifrenizi değiştirebilir, disk ve transfer kullanımınızı görebilir, online dosya yöneticisiyle tüm dosya yönetim işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Hata sayfalarınızı özelleştirebilir, alt alan adlarınızı yönetebilir, adres yönlendirmesi yapabilirsiniz. MySQL veritabanlarını ekleme, silme yönetimiyle yönetebilir ve Phpmyadmin paneline tam anlamıyla hakim olabilirsiniz.
  • cPanel yardımıyla site analizlerinizi gerçekleştrebilirsiniz. Panelin bünyesinde bulunan Awstats bölümü ile kimin sitenize ne zaman geldiğini, ne kadar tıklama yaptığını, ip adreslerini, hangi adresten geldiğini, arama motoru kayıtlarını, kullanıcılara yönelik daha birçok bilgiyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

cPanel’in Avantajları Neler ?

Aslına bakarsak cPanel günümüzün en çok kullanılan yönetim panellerinden birisidir. Bu doğrultuda panelin Plesk, Direct Admin gibi benzer rakipleri bulunmakta. Bu noktada en çok rekabet cPanel ile Plesk arasında geçmekte, ancak cPanel’in güncelleme kolaylığı ve diğer çoğu etkeni sistem yöneticilerini bu panele yöneltmiştir. Plesk her ne kadar cPanel kadar kullanışlı bir panel olsada Linux sistemlerle en uyumlu şekilde çalışan cPanel olarak gösterilmekte. cPanel hızı, kullanım kolaylığının yanında kurulum ve güncelleme kolaylıkları gibi özellikleriyle her zaman diğer rakiplerinin önünde yer alıyor.

Yorum Yap
Yazı Ekle