Chinook-CH 47F, TSK’nın Envanterine Giriyor

 Chinook-CH 47F, TSK’nın Envanterine Giriyor
Okunuyor Chinook-CH 47F, TSK’nın Envanterine Giriyor

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı‘nın ağır nakliye karşılamak amacıyla siparişi verilen Chinook-CH 47F helikopterlerinden ilki bu yıl TSK‘nın envanterine giriyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ağır nakliye işlerini yerine getirebilmek için 10 yıl önce Boeing firmasından verdiği Chinook-CH 47F ağır nakliye helikopterinin ilki önümüzdeki günlerde TSK envanterine giriyor. Özel Kuvvetler için tahsis edilen helikopter kamuflajlı olacak tam teçhizatlı 55 askeri taşıyabilme kapasitesine sahip.

Chinook TSK envanterine girince her alanda , her türlü hava koşulunda top , ZPT benzer silah sistemleri ve personel nakliyesini yapabilme kabiliyetine sahip.

Chinook-CH 47F, TSK'nın Envanterine Giriyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde , daha önce 6 adet verilen CH-47F tipi ağır nakliye helikopterinden 5 adet daha sipariş verilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda verilen karara göre siparişi verilen helikopterlerin 4’ü Genelkurmay Başkanlığı’na ait olacak. Biri ise Mili Savunma Bakanlığına verilecek. Bakanlık , Helikopteri devet büyüklerinin faaliyetlerinde kullanacak.

Yorum Yap
Yazı Ekle