1. Ana Sayfa
  2. Advertisement
  3. Son 1 Yılın Bitcoin Piyasa Hakimiyet (Dominance) Analizi

Son 1 Yılın Bitcoin Piyasa Hakimiyet (Dominance) Analizi

featured

Ortaya çıktığı günden bu yana kripto para piyasasının en dikkat çeken coin’i olan Bitcoin yüksek piyasa hakimiyetine sahiptir. Bitcoin dominance olarak da ifade edilen hakimiyet değerlendirilirken Bitcoin’in piyasa değeri kripto para piyasasının genel değerine oranlanır. Geçmiş yıl değerlerine bakıldığında 2013 yılında bu değer yüzde 96’dan fazla iken 2018 yılında yüzde 32 seviyelerine inmiştir. Bu gerilemenin sebebi olarak ise piyasaya çok sayıda kripto para biriminin dahil olması ve özellikle Ethereum işlem hacminin artması görülür. Bu nedenle Bitcoin al işlemi kullanıcılar tarafından sıklıkla yapılır.

Bitcoin grafik ve analizlerini incelediğinizde fiyattaki yükselmeler işlem hacmini arttırmakta ve buna bağlı olarak diğer kripto paralara kıyasla talep artışı yaşanmaktadır. Çoğu uzman kripto para piyasasında Bitcoin’in yönlendirici etkisinin olduğunu ifade eder. Piyasada mevcut kripto para sayısı 6000’in üzerinde olmasına karşın Bitcoin’in piyasadaki konumu ve rekabet gücü her daim fazladır.

Bitcoin Piyasa Hakimiyetinin Değişimi

Bitcoin fiyatı arttığında bu durum piyasa hakimiyetinin de artacağını ifade eder. Böylece Bitcoin için piyasaya para girişi gün geçtikçe daha fazla olur. Buna göre piyasaya yeni giren yatırımcılar ya Bitcoin satın almışlardır ya da mevcut altcoin’lerden Bitcoine geçiş yapılmıştır. Bu durum Bitcoin değerlerinde hareketliliğe neden olur. Ancak fiyatlarda düşüş görülürse hakimiyet tam tersine işlemeye başlar. Dominance oranının azalması altcoin’lerde bir artma olduğu manasına gelir. Özellikle son bir yıl için inceleme yapıldığında 2020 yılı sonları ve 2021 yılı başları itibariyle Bitcoin piyasa hakimiyetinde ciddi oranda yükselmelerin olduğu görülecektir. Kripto para piyasasında hareketliliğin yaşandığı şu dönemlerde kullanıcıların Bitcoin al işlemlerine karşı daha temkinli ve analizler neticesinde yaklaşmalarında yarar vardır.

Avantajlı Fiyatlarla Bitcoin Nasıl Alınır?

Piyasa hakimiyetinin avantajlarından yararlanmak isteyip Bitcoin al işlemi yapacağınızda kripto para platformundan alım satım yapabilir ya da Bitcoin madenciliği tercih edebilirsiniz. Fakat madencilik için işlemlerle ilgili tüm teknik bilgilere ve sürece hakim olmanız gerekecektir. Bunun yerine çoğu kullanıcı kripto para borsalarını tercih eder. Özellikle bunlar arasında yer alan bitlo.com size kolay alım satım, yüksek işlem hacmi ve düşük komisyon gibi fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için ilk olarak Bitlo’da hesap oluşturmanız gerekir. Bu aşamada TC kimlik numarası, doğum tarihi, banka hesabı bilgileri, iletişim bilgileri gibi temel bilgileri dolduracaksınız. Ardından hesabınıza gerekli nakit transferini yaparak Bitcoin al sat işlemine geçebilirsiniz.

Yorum Yap