1. Ana Sayfa
  2. Nedir ?
  3. Plesk Panel Nedir, Ne İşe Yarar ?

Plesk Panel Nedir, Ne İşe Yarar ?

Plesk Panel Nedir, Ne İşe Yarar ?

Plesk Panel web sitesinin yönetimini gerçekleştirmek için kullanılan bir kontrol panelidir.

Linux ve aynı zamanda Windows işletim sistemlerinde kolayca çalışabilen Plesk Panel ile birlikte hosting yönetim işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Plesk Panel Nedir?

İnternet sitenizi insanların ziyaretine açabilmeniz adına bazı gereksinimlere ihtiyaç vardır bunlardan bahsetmek gerekirse domain ve hosting olarak sıralayabiliriz. Domain sitenizi alan adıdır yani internet üzerindeki adresi olarak tanımlamak doğru olur.

Hosting hizmeti ise sitenize ait verilerin internet üzerinde diğer kullanıcılar tarafından erişilebilir durumda olmasını sağlayan barındırma hizmetidir. Bu noktada hosting hizmetini kullanırken Plesk Panel gibi kontrol panellerinden yararlanabilmeniz mümkündür.

Hosting hizmetinizi yönetebileceğiniz paneller arasında aslında en pratiklerinden bir tanesi Plesk Paneldir. Panel sizlere alan adı değiştirme, e-mail hesabı oluşturma, klasör izinlerini ayarlama ve dizin oluşturma onları erişime açma gibi işlemleri uygulamanıza yardımcı olur.

Linux ve Windows sistemlerle beraber çalışabilen Plesk Panel’i öncelikle Linux barındıran bir işletim sistemine kurmak istediğinizde SSH komut satırı üzerinden birkaç kod satırıyla kolayca kurabilirsiniz. Windows işletim sistemlerinde ise kullanıcı için erişime hazır halde olan .exe dosyasını indirip çalıştırmak suretiyle kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Plesk Panel Ne İşe Yarar?

Daha öncede değindiğimiz gibi Plesk Panel yardımıyla hosting yönetim işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Panelin size sağlayacağı faydalar ise şöyledir;

  • Plesk Panel kullanarak web sitenizin alan adını yanı domain’i ekleyebilir ve silebilirsiniz.
  • Hosting hizmeti satın aldığınız firmanın size tanıdığı hak kadar E-mail hesabını tanımlayabilirsiniz.
  • MySQL veritabanlarını oluşturabilir bunları PHPMyAdmin yardımıyla yönetebilirsiniz.
  • Kontrol paneli aracılığıyla FTP şifrenizi istediğiniz zaman değiştirebilme olanağına sahip olursunuz.
  • Plesk Panel, sizin yerinize sitenizi güvenli hale getirerek sitenizdeki verileri yedekleyebilir aynı zamanda veri kaybınızın önüne geçebilir.
  • Trafik takibinizi detaylı olarak görüntüleyebilir site performansınızı izleyebilirsiniz.

Yorum Yap